80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

Fill in a Table (پر کردن جدول)

Fill in a Table (پر کردن جدول)

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

Fill in a Table (پر کردن جدول)

پیش از این در مقاله یی به معرفی بخش ریدینگ تافل پرداختیم و انواع سوال های موجود در این بخش را فهرست کردیم؛ اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید پیشنهاد می کنیم ابتدا آن را بخوانید. در این مقاله به بررسی دهمین، و آخرین، نوع از این سوال ها، یعنی Fill in a Table یا به فارسی «پر کردن جدول» خواهیم پرداخت. مقاله های مربوط به دیگر انواع سوالات بخش Reading تافل را نیز در دلینگلیش بخوانید.

مقالات بخش آموزش تافل را حتماً بخوانید.

قبل از هر چیز به این فایل صوتی گوش کنید:

 

Fill in a Table (پر کردن جدول)

سوال های پر کردن جدول (Fill in a Table) شباهت زیادی به سوالات نوع قبلی (Prose Summary یا خلاصه ی متن) که بررسی کردیم دارد. در این نوع از سوالات به شما جدولی داده می شود که با توجه به موضوع و تیتر ردیف های آن، باید عبارات یا کلماتی را در هر یک از ردیف ها قرار بدهید. به عبارت دیگر می بایست از بین تعدادی کلمه یا عبارت که به شما داده شده، 5 مورد را بر اساس نوع یا موضوعی که در هر ردیف از جدول عنوان شده انتخاب کنید و در 2 یا 3 خوشه (یا ردیف جدول) دسته بندی کنید. موارد درست را باید در ردیف های مربوطه با موس Drag & Drop کنید.

 

سوال پر کردن جدول (Fill in a Table) چند نمره دارد؟

بین 0 تا 3 نمره بر اساس جواب های درستتان به شما تعلق می گیرد:

به ازای 5 مورد درست 3 نمره،

به ازای 4 مورد درست 2 نمره،

و به ازای 3 مورد درست 1 نمره به شما تعلق می گیرید؛

اما به ازای 0 الی 3 مورد درست هیچ نمره یی به شما تعلق نمی گیرد.

 

در هر یک از متون تافل حتمن یک مورد از سوال پر کردن جدول (Fill in a Table) و یا سوال خلاصه ی متن (Prose Summary) طرح می شود، اما هرگز هر دو نوع این سوال  ها هم زمان داده نمی شود. البته سوال نوع خلاصه ی متن به مراتب بسیار متداول تر از سوال پرکردن جدول است.

 

صورت سوال های پر کردن جدول (Fill in a Table)

صورت این نوع از سوال ها همیشه به یک صورت است:

Complete the table below to summarize information about the two types of X discussed in the passage. Match the appropriate statements to the types of X with which they are associated. This question is worth 3 points.

[A chart with assorted rows and columns, and 5 blank spaces for answer choices]

 

Drag your answer choices to the spaces where they belong. (This question type fills the computer screen. To see the passage, click on View Text.)

 

به جای عبارت های داخل کروشه، جدولی با 5 جای خالی نمایش داده می شود که باید با گزینه هایی که در اختیارتان قرار دارد به صورت Drag and Drop پرش کنید. همچنین به در پرانتز توضیح داده که اگر می خواهید دوباره به متن مراجعه کنید روی عبارت View Text کلیک کنید.)

 

مثال برای سوال های Fill in a Table (پر کردن جدول)

این مثال از متن “Pastoralism in Ancient Inner Eurasia” که قبلن در مقاله ی معرفی ویژگی های متون آکادمیک به آن پرداختیم انتخاب شده؛ بنابراین یک بار دیگر آن را بخوانید تا بتوانید به این سوال جواب دهید.

Complete the table below to summarize information about the two ancient living styles discussed in the passage. Match the appropriate statements to the living styles with which they are associated. This question is worth 3 points.

STATEMENTS

LIVING STYLES

Select 3

Pastoralists

Select 2

Agriculturalists

 

Statements:

• Horse was an animal of prestige

• Domesticated plants

• Lived mostly in Easter Europe

• Higher position in the food chain

• Occupied less territory

• No gender discrimination existed

• Influenced larger areas

Drag your answer choices to the spaces where they belong. (This question type fills the computer screen. To see the passage, click on View Text.)

 

ویژگی های پاسخ های درست و غلط در سوال های Fill in a Table (پر کردن جدول)

در این نوع سوال گزینه یی درست است که مستقیم یا غیر مستقیم به یکی از دو دسته یی که در جدول داده شده مرتبط باشد. این ارتباط می تواند در حد یک مثال باشد؛ یا عین عبارت داخل متن استفاده شده باشد؛ و یا عینن در متن ذکر نشده باشد، اما بر اساس نتیجه گیری و استدلال های حاصل از مطالب داخل متن باشد.

اما گزینه یی غلط است که یا مخالف و نقض کننده ی مطالب ذکر شده در متن باشد؛ و یا علاوه بر اینکه در متن به آن پرداخته نشده، با توجه به مطالب عنوان شده در متن و استدلال های ارائه شده، امکان چنین نتیجه گیری یی وجود نداشته باشد.

 

تکنیک پاسخ گویی به سوال های Fill in a Table (پر کردن جدول)

تکنیک هایی که برای پاسخ دادن به این نوع سوال می شود گفت کم و بیش مانند سوال های خلاصه ی متن (Prose Summary) است. بیش از هر چیز باید به ایده های اصلی متن و نحوه ی چینش محتوا در متن دقت کرد. به علاوه، از آن جا که برخی از گزینه هایی که داده می شود عینن در متن تکرار نشده اند، بلکه حاصل نتیجه و یا استنباطی است که از محتوای جملات می شود دریافت کرد، بنابراین باید روابط علت و معلولی و اهداف بیانی (Rhetorical Purpose) متن را بشناسید، و همچنین نقشه یی کلی از محتوای متن در ذهنتان داشته باشید.

بهترین کار این است که پاسخ دادن به این سوال را برای آخر کار موکول کنید تا حین جواب دادن به سوالات قبلی، ناچار، متن را کامل خوانده باشید (خود به خود هم چنین اتفاقی می افتد، چون این سوال یکی از دو سوال آخری است که از شما پرسیده می شود؛ مگر اینکه خودتان سوال های قبلی را رد _Skip_ کرده باشید.) همچنین یادداشت برداری از ایده ها و سوژه های اصلی متن بسیار کمک می کند. و نهایتن شاید مجبور باشید یک بار دیگر متن را سریع مرور )یا همان (Skim کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید.

بنابراین لازم است مهارت های آکادمیک مورد نیاز در این سوال، که همگی در مقاله های مرتبط گنجانده می شوند، را بیاموزید.

 

پاسخ مثال Fill in a Table (پر کردن جدول)

جدول پر شده با موارد صحیح به شکل ذیل است:

STATEMENTS

LIVING STYLES

Select 3

• Horse was an animal of prestige

• Higher position in the food chain

• Influenced larger areas

Pastoralists

Select 2

• Domesticated plants

• Occupied less territory

Agriculturalists

 

مواردی که در جدول قرار نگرفتند به این دلایل بود:

با توجه به متن، اقوام کوچ نشین استپ های اوراسیا از مغولستان تا اروپای شرقی را تسخیر کرده بودند، اما هیچ کجا گفته نشده بود که عمدتن در اروپای شرقی زندگی می کردند؛ پس جمله ی “Lived mostly in Easter Europe” در هیچ ردیفی قرار نمی گیرد.

همچنین، در متن گفته شده بود تبعیض جنسی در میان اقوام کوچ نشین اندک بوده، اما نه این که هرگز نبوده. به علاوه، اشاره یی هم به وجود یا عدم وجود تبعیض جنسی در میان مردم یکجانشین، یا همان “Agriculturalist” ها، نشده بود؛ پس عبارت “No gender discrimination existed” در هیچ ردیفی از جدول قرار نمی گیرد.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات