80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

TOEFL Speaking

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

TOEFL Speaking

مقاله ی ذیل به تشریح و بررسی بخش Speaking آزمون TOEFL می پردازد و در ادامه ی مقاله ی معرفی آزمون تافل نوشته شده. اگر نیاز به اطلاعات کلی درباره ی آزمون تافل و همه ی بخش های آن دارید پیشنهاد می کنیم ابتدا به مقاله ی مذکور در بخش تافل وبسایتمان مراجعه کنید.

بخش مهارت گفتاری در آزمون تافل

سومین بخش آزمون تافل، مهارت Speaking است. نحوه ی سنجش این قسمت از این نظر که کاملن از طریق صحبت کردن با میکروفن، و به صورت مجازی انجام می شود، متمایز است. در این بخش با 6 سوال مواجه می شوید. نوع سوالات و ترتیب اولویتشان همیشه به یک صورت است. از آن جا که زمان محدود و مشخصی برای پاسخ گفتن به هر سوال دارید، و قسمت های مختلف سوال ها یکی یکی و بدون وقفه بر صفحه ی کامپیوتر ظاهر می شوند، زمان این بخش همیشه به یک اندازه، یعنی 20 دقیقه است.

سوالات به دو نوع Independent (مستقل)، و Integrated (ترکیبی) تقسیم بندی می شوند (در ادامه به طور مفصل توضیح خواهیم داد). و از نظر زمانی که برای آماده کردن پاسخ، و جواب دادن منظور شده در جدول ذیل قابل تقسیم بندی هستند.

Response Time

Preparation Time

Question Type

45 Seconds

15 Seconds

Independent Question 1

45 Seconds

15 Seconds

Independent Question 2

60 Seconds

30 Seconds

Integrated Question 3

60 Seconds

30 Seconds

Integrated Question 4

60 Seconds

20 Seconds

Integrated Question 5

60 Seconds

20 Seconds

Integrated Question 6

همانطور که مشاهده می کنید برای دو سوال اول 15 ثانیه زمان برای آماده کردن سوال وجود دارد، و باید به مدت 45 ثانیه صحبت کنید. برای دو سوال بعدی 30 ثانیه برای آماده کردن جواب فرصت هست، و 60 ثانیه باید صحبت کنید. و برای 2 سوال آخر 20 ثانیه زمان برای آماده کردن جواب، و مجددن 60 ثانیه برای صحبت کردن زمان هست. ساعتی روی صفحه نمایش، زمان باقی مانده ی شما برای آماده کردن جواب، و همچنین پاسخگویی را نشان می دهد. لحظه ی شروع و پایان زمان با صدای بوق هم به شما علامت داده می شود.

برای جواب دادن به سوال های بخش Independent تنها خواندن صورت سوال کافی است؛ در حالی که برای سوالات بخش Integrated لازم است ابتدا مکالمه یا سخنرانی یی را گوش بدهید و بعد جوابتان را آماده و ضبط کنید؛ گاهی لازم است هم یک متن کوتاه بخوانید، هم به یک مکالمه گوش بدهید و بعد جوابتان را آماده و ضبط کنید. در مواردی که لازم است به مکالمه یا سخنرانی یی گوش بدهید روی صفحه نوشته یی ظاهر می شود و به شما علامت می دهد که آماده ی شنیدن بشوید.

محتوای موضوعاتی که راجع به آن ها می بایست صحبت کنید، شامل مسائل و گفت و گو های عادی درون محیط دانشگاه، و همچنین سوال و جواب های درسی داخل کلاس است. بعد از خواندن بخش انواع سوالات، کاملن متوجه موضوعات و محتوای این سوال ها خواهید شد.

قاعده ی کلی یی که در مورد همه ی این سوال ها وجود دارد این است که باید از همه ی زمان پاسخ گویی تان استفاده کنید. اگر زمان اضافه باقی بماند می تواند موجب از دست دادن نمره شود. همچنین نباید بیشتر از زمان مشخص شده صحبت کرد، چرا که باقی صحبت ها ضبط نخواهند شد و فردی که جواب شما را بررسی می کند با جملاتی نیمه کاره رو به رو خواهد شد، که مجددن می تواند باعث کسر نمره شود. همچنین از تکرار حرف های گفته شده جهت پر کردن زمان هم باید پرهیز کرد.

طبق ادعای شرکت ETS، جهت نمره دادن و بررسی پاسخ های آزمون دهندگان بین 3 الی 6 نفر مصحح در نظر گرفته می شود. بنابراین می توان خاطر جمع بود نمره یی که نهایتن برایتان منظور می شود نمره یی عادلانه و حاصل نظر بیشتر از یک فرد است. مصححین هم به نحوه ی بیان صحبت هایتان، هم به سلیس بودن و قابل فهم بودن حرف هایتان، و هم به محتوای صحبت هایتان نمره می دهند. آن ها بر اساس یک سری اصول و تعرفه به هر یک از جواب های شما نمره یی کلی (Holistic)، از 0 تا 4 می دهند. سپس میانگین نمره ی همه ی سوال ها در 7.5 ضرب می شود نمره ی نهایی شما را از 30 مشخص می کند. در این تعرفه، اسمی از لهجه (Accent) خاصی برده نشده؛ به این ترتیب داشتن لهجه ی دقیق آمریکایی، بریتانیایی، و غیره اهمیت چندانی ندارد. اگرچه در صورتی که ویژگی های اصلی یی که ذکر شد در جواب شما وجود داشته باشد، داشتن لهجه ی استاندارد و خوب می تواند باعث گرفتن حداکثر نمره شود _اما، مجددن تکرار می کنیم، لهجه به تنهایی نمره یی ندارد.

در جدول ذیل میزان نمره ی شما در بخش مهارت گفتاری در مقیاس 4 و مقیاس 30 نشان داده شده است:

مهارت گفتاری

معدل در مقیاس 4

نمره در مقیاس 30

4

30

3.5

27

3

23

2.5

19

2

15

1.5

11

1

8

0

0

شرکت ETS تعرفه یی را که برای نمره دهی در اختیار مصححینش قرار داده به صورت عمومی منتشر کرده که در آن ویژگی های پاسخ های آزمون دهندگان از 0 تا 4 در جدولی شرح داده شده است؛ این جدول در مقاله یی مجزا، هم به انگلیسی و هم به فارسی، در دسترس قرار خواهد گرفت.

شاید از تصور صحبت کردن با رایانه و ضبط کردن صدا با میکروفن احساس راحتی نکنید و معذب باشید؛ اما این کاملن به دیدگاه و نقطه نظر شما بستگی دارد، و قابل تغییر است. توجه کنید که در عین حال برخی هم از صحبت کردن حضوری با یک شخص انگلیسی زبان (Native) در مصاحبه ی حضوری ابا دارند (خصوصن اگر خانمی قد بلند، بلوند، و چشم آبی باشد!) در آینده پیشنهاد هایی برای بهتر کنار آمدن با این قضیه مطرح خواهیم کرد.

در مقاله های آینده در رابطه با بخش Speaking تافل به بررسی تک تک انواع سوالات این بخش خواهیم پرداخت، پس همچنان همراه ما باشید.

انگلیسی رو خوشمزه یاد بگیر!

درباره نویسندهنظرات کاربران • سینا قاسمی

  با سلام و عرض خسته نباشی
  من دارم تافل رو با سایت شما یاد میگیرم
  واقعا کارتون ارزشمنده، امیدوارم در آینده ای نزدیک سوالات قسمت اسپیکینگ و رایتینگ رو هم توضیح بدید
  سپاس

  • سینا قاسمی

   خیلی ممنونم که سایت مارو انتخاب کردید برای تمرین تافل
   به زودی خبر های خوشی برای شما داریم که قطعا مطالعتون رو به شدت ساده خواهد که و بهتون کمک میکنه نمره دلخواهتون رو بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات