80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

Attitude (موضع گیری) – انواع سوال های Listening آزمون تافل

Attitude (موضع گیری) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

Attitude (موضع گیری) – انواع سوال های Listening آزمون تافل

پیش از این در مقاله یی به معرفی بخش Listening تافل پرداختیم و انواع سوال های موجود در این بخش را فهرست کردیم؛ اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید پیشنهاد می کنیم ابتدا آن را بخوانید. در این مقاله به بررسی و تشریح کامل پنجمین نوع از این سوال ها، یعنی Attitude یا به فارسی «موضع گیری» خواهیم پرداخت، مثال خواهیم زد، و تکنیک و روش پاسخ گویی به آن را توضیح خواهیم داد. مقاله های مربوط به دیگر انواع سوالات بخش Listening تافل را نیز در آموزش زبان انگلیسی دلینگلیش بخوانید.

برای آمادگی کامل و آموزش تافل به بخش اصلی رجوع کنید.

Attitude (موضع گیری) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

قبل از هر چیز به این فایل صوتی گوش بدهید:

 

Attitude (موضع گیری)

سوال موضع گیری (Attitude) از شما می خواهد موضع گیری یا نقطه نظر گوینده یا گویندگان را در رابطه با جمله یا موضوعی که در صورت سوال مطرح می شود تشخیص دهید.

ممکن است از شما راجع به احساس، علاقه یا عدم علاقه، نگرانی و شک یا قطعیت گوینده راجع به موضوعی سوال شود. و یا جهت گیری، توافق و یا تقابل وی با آن موضوع پرسیده شود. همچنین ممکن است گاهی از شما خواسته بشود لحن طعنه آمیز (Irony) گوینده را تشخیص دهید.

منظور از طعنه آمیز این است که گاهی گوینده جمله یی را می گوید در حالی که دقیقن برعکس آن جمله منظورش است. مثلن ممکن است شما اتفاقی ظرفی را بشکنید و دوستتان عوض سرزنش کردن شما بگوید «آفرین! دستت درد نکنه!» در حالی که شما می دانید منظورش این است که «گند زدی!»

ما به طور روزمره به دلایل مختلفی از لحن طعنه آمیز استفاده می کنیم؛ گاهی برای شوخی، گاهی برای سرزنش کردن به طور غیر مستقیم، و گاهی هم به عنوان روشی خلاقانه برای جلب توجه شنوندگان. تشخیص این لحن از روی تن صدا نحوه ی گفتن آن، و همچنین جملات قبل و بعد از جمله ی طعنه آمیز است. تشخیص این امر اگرچه در زبان مادری ما امری ساده است، اما برای تشخیص آن در زبانی بیگانه، نیاز به تجربه و سواد گسترده یی در آن زبان است.

مثل نوع سوال قبلی (سوال های کارکرد عبارات / Function)، عمومن بخشی از جمله های گوینده که مورد سوال است، مجددن پخش می شود، که با علامت هدست علامت گذاری شده.

 

صورت سوال های موضع گیری (Attitude)

صورت این نوع سوال معمولن به شکل ذیل است:

Listen to part of the conversation/lecture. Then answer the following question.

• What can be inferred about the student?

• What is the professor’s attitude toward X?

• What is the professor’s opinion of X?

• What can be inferred about the student when she says this?

• What does the student think about X?

• What does the woman/man mean when she/he says this?

مثال برای سوال های Attitude (موضع گیری)

مثالی که در ادامه مشاهده می کنید از سخنرانی موجود در مقاله ی نمونه لیسنینگ تافل طرح شده؛ ابتدا نگاهی به سخنرانی مذکور بیاندازید، سپس به بخشی از صحبت های استاد را که در صورت سوال مشخص شده مجددن دقت کنید، و به سوال جواب بدهید.

انواع سوالات تافل / Attitude (موضع گیری) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

What can be inferred about the professor when he says this: “Uh, it’s hard at this juncture to read this novel and realize that no one had ever done that before, because it all seems so strikingly familiar.”

A. He is impressed by the novel’s originality.

B. He is concerned that students may find the novel difficult to read.

C. He is bored by the novel’s descriptions of ordinary events.

D. He is eager to write a book about a less familiar subject.

 

تکنیک پاسخ گویی به سوال های Attitude (موضع گیری)

هنگام گوش دادن به مکالمه ها و سخنرانی ها به جملاتی که با عباراتی نظیر “What I think” و “It seems/sounds/feels/looks/smells to me” شروع می شود دقت کنید. به احتمال زیاد خود گوینده دیدگاه و موضع گیری اش را علنن بیان می کند. البته فقط به این اکتفا نکنید، همیشه نیاز یه استنتاج و بررسی خودتان از جملاتی که شنیدید هم هست.

نکته ی بعدی برای یافتن پاسخ مناسب برای این سوال ها، توجه به لحن و تن صدای گوینده هنگام گفتن جملاتش است. آیا شخص جمله اش را با لکنت می گوید، یا با اعتماد به نفس؛ غم آلود می گوید، یا با شادی؛ با آرامش می گوید، یا با اضطراب؛ با قطعیت می گوید، یا با عدم اطمینان؛ با هیجان می گوید، یا با بی انگیزگی؛ عذر خواهانه می گوید، یا طلبکارانه. همه ی این ها در تشخیص معنای زیر سطح جملات مهم است.

نهایتن اینکه به طعنه (Irony) کلام گویندگان دقت کنید. گاهی ممکن است علنن نظری را راجع به موضوعی بیان کنند در حالی که آن جمله را با طعنه گفته اند، و در واقع نظری دیگری را راجع به آن سوژه داشته اند.

 

پاسخ مثال سوال های Attitude (موضع گیری)

گزینه ی صحیح، A می باشد؛ چراکه، مفهومی که از جمله ی استاد با در نظر گرفتن پیش زمینه ی صحبت های گذشته ی او می توان گرفت این است که وی از ابتکار و محتوای رمان ذکر شده تحث تأثیر قرار گرفته، و حیرت زده شده که چقدر موضع مطرح شده برای خوانندگان رمان آشناست، در حالی که قبلن هیچ وقت به آن پرداخته نشده. تنها گزینه یی که این منظور را می رساند گزینه ی A است.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات