80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

چگونه بهترین بازدهی را در بخش Speaking آزمون PTE داشته باشیم؟

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

چگونه بهترین بازدهی را در بخش Speaking آزمون PTE داشته باشیم؟

داشتن توانایی بالا در اسپیکینگ یکی از مهم ترین اهداف اکثر زبان آموزان است. همه ی ما دوست داریم این توانایی را داشته باشیم که به شکل کاملا Fluent به زبان انگلیسی صحبت کنیم و در این مهارت کاملا روان و حرفه ای عمل کنیم. حال در نظر بگیرید که این مهارت در آزمون های بین الملل مانند PTE و IELTS اهمیت چندین برابری پیدا می کند و بنابراین داشتن توانایی کافی در این زمینه به رسیدن به بهترین نتیجه ی ممکن به شما کمک شایانی می کند.

برخی از اشتباهات متداولی که داوطلبین در هنگام آزمون اسپیکینگ PTE مرتکب می‌شوند و مستقیم یا غیرمستقیم نمره‌ی‌شان را تحت تأثیر قرار می‌دهد عبارتند از:

استفاده‌ی بیش از حد از پرکننده‌ها:

اغلب ما در هنگام شروع یک مکالمه از پرکننده‌های زیادی استفاده می‌کنیم که عموماً مورد توجه قرار نمی‌گیرند. شاید به صورت ناخودآگاه از آن‌ها استفاده کنیم اما سیستم PTE برای امتیاز دادن به پر کننده‌ها طراحی نشده است. استفاده از تعداد زیادی umm و ahh نه تنها وقت حیاتی برای پاسخ دادن را مصرف می‌کند بلکه ارتباط بین اطلاعات را هم از بین می برد. لحظه‌ای که ارتباط بین اطلاعات قطع شود، سیستم اینطور نتیجه گیری می کند که پاسخ تمام شده و با توجه به اطلاعات تأمین شده در آن امتیاز می‌دهد. سیستم مذکور در حقیقت ربات هوشمندی است که هوش انسانی در آن دخیل نیست و در امتیازدهی دخالت نمی کند.

تند/ ناواضح صحبت کردن:

اغلب ما مرتکب این اشتباه می‌شویم که تمام اطلاعات را در زمان محدودی اشباع می‌کنیم و بنابراین خیلی سریع حرف می‌زنیم تا تمام چیزهایی که در نظر داریم ارائه دهیم. و یا نیز ممکن است به خاطر عدم اعتماد به نفس ممکن است پاسخ‌مان را در میکروفن زمزمه کنیم. زمزمه کردن یا صحبت کردن سریع در میکرفون باعث اشکال در ضبط می‌شود و تمام جواب در ماشین نمره‌دهی ضبط نمی‌شود. بلند و با اعتماد به نفس صحبت کنید و بدانید که اصراری به گفتن کلیه ی مطالب ذهنتان نیست و فقط کافی است که اطلاعات ضروری را با آرامش و تن صدای مناسب بیان کنید.

مکث‌های طولانی:

سیستم به داوطلبین اجازه نمی‌دهد مکث‌های طولانی داشته باشند. اگر گوینده بیش از ۳ ثانیه مکث کند، سیستم ضبط را به طور خودکار متوقف می‌کند و پاسخ برای ارزیابی ارائه می‌شود؛ خواه کامل باشد یا نباشد. پیشنهاد می‌شود اگر کلماتتان برای اتصال عباراتتان تمام شد، تعدادی پر کننده اضافه کنید. اما باز هم می‌گوییم که از استفاده‌ی بیش از حد از پر کننده‌ها هم اجتناب کنید.

بر زبان مسلط باشید!

آزمون آکادمیک پیرسون برای زبان انگلیسی، امتحانی است که توسط نهادهای بسیاری برای اعطای اجازه‌ی کسب ویزا بر اساس امتیاز پذیرفته شده است. بنابراین پاسخی که برای امتیاز دادن به شما می‌خواهند باید رسمی باشد یا بیش از حد عامیانه، غیر رسمی یا محاوره‌ای نباشد. استفاده از چنین زبانی به عنوان اشتباه حساب می‌شود و سیستم از امتیاز شما کم خواهد کرد. همیشه این نکته را در نظر بگیرید که انگار قرار است با استاد بزرگ زبان صحبت کنید و لازم است که رسمی و مودب باشید. پس تا حد امکان از عبارات مخفف شده و اصطلاحات کوچه و خیابان و کلمات دوستانه استفاده نکنید.

بهترین تمرین برای دست یابی به تسلط کافی جهت انجام امتحان کدام است؟

بهترین راهی که می توانم به شما برای بهتر شدن شرایط صحبت کردنتان پیشنهاد کنم این است که یک موضوع مناسب را در نظر بگیرید و در مورد آن نکاتی را روی کاغذ یادداشت کنید. سپس تمرین به گفتن آن در قالب یک متن کوتاه کنید. بعد از اینکه چند بار این کار را تکرار کردید، می توانید صدای خود را توسط یک رکوردر یا حتی گوشی موبایلتان ضبط کنید و بعد به آن گوش کنید. در حقیقت این روش برای بهبود اسپیکینگ در تمام زمینه های آموزش زبان پیشنهاد شده و صرفا محدود به آزمون PTE نیست. جالب است که بدانید ممکن است دفعه ی اولی که صدای خود را در حال صحبت کردن می شنوید قدری متعجب شوید یا حتی خجالت بکشید یا معذب شوید که البته این امری طبیعی است. چرا که ما به شنیدن صدای خود از نقطه ی دیگری غیر از داخل ذهنمان عادت نداریم و ممکن است احساس غریبی کنیم. اما می توانم به شما اطمینان دهم بعد از چند بار تکرار این تکنیک، نه تنها به تن صدای خود عادت می کنید، بلکه متوجه ایرادات خود در لهجه، سرعت اسپیکینگ، نحوه ی تلفظ کلمات و سایر موارد مرتبط خواهید شد.

در روزهای آینده نیز این مطلب را مورد بازبینی قرار دهید، چرا که در اولین فرصت اطلاعات تکمیلی را به بخش اسپیکینگ اضافه خواهم کرد.

مشتاقانه منتظر نظرات شما هستم.

درباره نویسندهنظرات کاربران • The Bluest Sea

  سلام خیلی ممنون از سایت بسیار خوبتون. اطلاعات خوب و جالبی رو آموزش می دید من هر روز سایتتون رو دنبال میکنم.
  لطفاً در باره تکنیک های آزمون PTE بیشتر مطلب بذارید.
  اگر کلاس هم دارید راهنمایی کنید

  • The Bluest Sea

   سلام.
   ممنون از اینکه همراه ما هستید.
   به زودی تو همین قسمت نکات بیشتری رو در مورد تکنیک های PTE توضیح میدیم. پست های قبلی هم به روز رسانی میشن و نکات تکمیلی بهشون اضافه میشه.
   متاسفانه در حال حاضر کلاس حضوری نداریم ولی شاید در آینده ای نه چندان دور این اتفاق هم بیفته.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات