80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

What to watch

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

What to watch

حتما شما هم از فیلم های امروزی و پراز افکت هالیوودی خسته شدید. فیمایی که پر از جنگ و خونریزی و ربات و زرق و برق و انفجار های بیهوده هستن و با کلی سر و صدا تموم میشن، بدون اینکه شما رو جذب کرده باشن و یا حتی روی فکرتون تاثیر گذاشته باشن.

امشب میخوام یه فیلم تقریبا قدیمی (20 سال پیش) رو بهتون معرفی کنم که نه تنها ذهن و روح رو جلا میده، بلکه دوباره شما رو به دنیای هنر و موسیقی برمیگردونه و حس خوبی که آمیخته با غم و دلتنگی هست، بهتون هدیه میکنه.

Name of the movie: The Red Violin
Date of release: 1998
Genre: Drama, Mystery, Romantic
Starring: Samuel L. Jackson, Irene Grazioli
Box Office: 10 Million dollars

یکی از متفاوت ترین فیلمهای هالیوود  فیلم “ویولن قرمز“ه :

داستان فیلم به قرن هفدهم بر میگرده در شهر Cremona ایتالیا جایی که استاد نیکلا بوستی ویولنی رو برای پسر هنوز به دنیا نیامده اش می سازه اما همسر او در زمان زایمان به همراه فرزندش از دنیا میره و نیکلا تصمیم می گیره همسرش رو در وجود اون ویولن زنده کنه… و از اونجا به بعد داستان فیلم برای ما سرگذشت سیصد ساله این ویولن قرمز را نقل می کنه. سرگذشت شگفت انگیزی که ما را به صومعه ای اتریشی در شهر Vienna نزد کودکی با استعداد که در یتیم خانه ی صومعه به نواختن این ویولن مشغول است و استاد سخت کوشش، به شهر Oxford نزد موزیسینی نابغه اما دیوانه که تنها هنگام فوران غریزه و شهوت با معشوقش قادر به نواختن ویولن و ساختن آهنگی جدید هست و از اونجا، به بندر Shanghai در زمان اوج خفقان سیاسی که مردم چین استفاده از سازهای خارجی مثل ویولن رو جرم میدونستن و معتقد بودن نواختن آنها بر باد دهنده ی فرهنگشونه و در نهایت به زمان حال به Montreal کانادا نزد ساز شناسی خبره می بره و اونجاست که ویولن قرمز در میان انبوه طرفدارانش از جمله این پنج نسلی که در این سیصد سال دست به دست در میان آنها چرخیده قرار میگیرد و به حراج گذاشته می شه اما در نهایت…

فیلم رو میشه تقریبا به پنج Episode جدا از هم در پنج شهر و Location و پنج زبان (French, English, Mandarin, Italian, German) تقسیم کرد. پنج اپیزودی که در نهایت زیبایی در کنار هم جای گرفتن تا داستان ویولن قرمز رو برای ما تعریف کنن…

چیزی که در طول فیلم منو بی نهایت تحت تاثیر قرار داد صدای زیبای ویولن بود که در هر داستان و هر نسلی پیروزمندانه ابراز وجود می کرد و در هر شرایطی نشون می داد که قهرمان فیلم اوست، نه آدمایی که میان و میرن!

از دیگر نکات جذاب فیلم حضور یک Fortune Teller بود که آنا (همسر نیکلا) قبل از مرگش از او خواسته بود تا آینده اش را بگه و پیش گو در تمام طول فیلم قبل از شروع هر داستان از اتفاقات در حال وقوع حرف می زد و این از جذابیت های چیدمان صحنه های فیلم بود که بیننده را مجذوب می کرد.

از دیگر صحنه های جذاب راز ویولن قرمز است که در پایان فیلم فاش میشه و گویی اونجاست که بیننده متوجه تمام ابهامات فیلم می شه.

وجه اشتراک آدمهای داستان عشقی بود که نسبت به ویولن داشتند از کودک درون Monastery که شب ها با ویولنش می خوابید گرفته تا موزیسین مشهور که عشق به ویولن برای او با ارزش تر از عشق به همسرش بود تا زن چینی عضو حزب که از ترس از دست ندادن ویولن توان نشان دادن عشقش را نداشت… همه و همه گویی وسیله ای بودن تا ویولن قرمز را در تاریخ ماندگار کنن و از اون در برابر دشمنان و دوستانش محافظت کنن و دست آخر برای بدست آوردنش با هم رقابت کنن بی آنکه بدونن سرنوشت ویولن قرمز رهایی ست و حضور او در هیچ کجا ماندگار نخواهد بود!

موسیقی فیلم و به خصوص قسمت هایی که با ویولن نواخته شده، اثر ویولنیست مشهور Joshua Bell، نوازنده ی ویولن مشهور اهل Indiana آمریکاست که به احساسات گیرا و قوی خودش، بیننده رو به اوج خواب و خیال می بره.

“ویولن قرمز” محصول سال 1998 کاناداست و اولین فیلم بعد از “خیال بزرگ” محصول 1937 هست که به بیش از چهار زبان (در مورد این فیلم پنج زبان) دیالوگ دارد. طوری که در تیتراژ فیلم هم به هر پنج زبان نام فیلم رو می بینیم. فیلمی از Francis Gerard که فیلم نامه هم از آن خودش هست، ویولن قرمز یکی از شاهکارهای هالیوود است و برنده بیست جایزه بین المللی و یک اسکار شده است ، در دیدن این فیلم شک نکنید!

اینم از لینک دانلود فیلم، برای اونایی که علاقه مند به دیدنش هستن:

http://dl.serverdl.in/1/files/The.Red.Violin.1998.720p.Bluray.mkv

Glossary

Genre: ژانر، سبک، اسلوب
Box Office: گیشه، اشاره به فروش فیلم داره
Location: موقعیت مکانی
Fortune Teller: پیشگو، فالگیر
Monastery: صومعه

ما رو با نظراتتون و همچنین به اشتراک گذاری این مطلب، یاری کنید!

 

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات