80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

Negative Factual Information Questions

Negative Factual Information Questions

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

Negative Factual Information Questions

قبلن در مقاله یی به معرفی بخش Reading تافل پرداختیم و انواع سوالات موجود در این بخش را فهرست کردیم (اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید حتمن آن را بخوانید). در این مقاله به بررسی دومین نوع از این سوالات، یعنی Negative Factual Information Questions یا به فارسی «یافتن عبارت غلط اساس حقایق موجود در متن» خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز فایل صویتی ذیل را گوش بدهید و بعد متن مقاله را بخوانید:

Negative Factual Information
(یافتن عبارت غلط براساس حقایق موجود در متن)

در سوال نوع Negative Factual Information Questions (یافتن پاسخ غلط براساس حقایق موجود در متن) همانند مورد پیش از آن (عبارت صحیح) باید بر اساس اطلاعات و حقایقی که به صورت آشکار در متن قرار داده شده اند جواب سوال را شناسایی کنید. این اطلاعات می تواند شامل ایده های اصلی یا رئوس مطالب، جزئیات تشریح کننده و توضیح دهنده ی رئوس مطالب، و یا تعریفات و معانی ایده های اصلی مطرح شده باشد.

در مورد نوع سوال قبلی یعنی Factual Information Questions (یا پیدا کردن عبارت صحیح)، توضیح دادیم که باید از میان سه گزینه ی غلط موجود به دنبال تنها گزینه ی صحیح بگردید. اما در مورد سوال عبارت غلط برعکس عمل می کنیم.

ب: عبارت غلط

در این نوع سال 3 گزینه ی صحیح، و 1 گزینه ی غلط یا ناقص، و یا اصلن در متن مطرح نشده، وجود دارد. برعکس مورد قبلی شما باید گزینه ی غلط را پیدا کنید.

در هر متن تافل بین 0 الی 2 عدد از این نوع سوال وجود دارد.

در صورت این نوع سوالات همیشه دنبال کلمه ی EXCEPT یا NOT که با حروف بزرگ مجزا شده اند توجه کنید. همانند همه ی سوال های بخش Reading تافل، در صورت سوال مشخص شده که در کدام پاراگراف باید به دنبال جواب سوال بگردید. این نوع سوالات معمولن با چنین عبارت هایی شروع می شود:

  • According to the passage, which of the following is NOT true of X?
  • The author’s description of X mentions all of the following EXCEPT . . .

 

مثال برای سوال نوع Negative Factual Information Questions

مثال ذیل نمونه یی از یک متن اصل تافل است:

According to paragraph 4, all of the following statements are true of the impact at the end of the Cretaceous period EXCEPT:

A. A large amount of dust blocked sunlight from Earth.

B. Earth became cold and dark for several months.

C. New elements were formed in Earth’s crust.

D. Large quantities of nitric acid were produced.

 

This impact released an enormous amount of energy, excavating a crater about twice as large as the lunar crater Tycho. The explosion lifted about 100 trillion tons of dust into the atmosphere, as can be determined by measuring the thickness of the sediment layer formed when this dust settled to the surface. Such a quantity of material would have blocked the sunlight completely from reaching the surface, plunging Earth into a period of cold and darkness that lasted at least several months. The explosion is also calculated to have produced vast quantities of nitric acid and melted rock that sprayed out over much of Earth, starting widespread fires that must have consumed most terrestrial forests and grassland. Presumably, those environmental disasters could have been responsible for the mass extinction, including the death of the dinosaurs.

 

توضیحات و جواب مثال Negative Factual Information Questions

در مورد این مثال عبارت کلیدی یی که در صورت سوال مطرح شده the impact at the end of the Cretaceous period می باشد. پس ابتدا یک بار گزینه های داده شده را می خوانیم و بعد به متن رجوع می کنیم. از آن جا که در سوال عبارت غلط از ما خواسته می شود تنها گزیته ی غلط از میان 3 گزینه ی صحیح را پیدا کنیم، و به عبارت دیگر جواب سوال در کل پاراگراف پخش است، نمی توان تنها به پیدا کردن یک کلمه یا عبارت کلیدی تکیه کرد؛ پس باید کل پاراگراف را کامل و با دقت بخوانیم.

ضمن خواندن می توانیم از تکنیک یادداشت برداری هم استفاده کنیم (برای اطلاعات بیشتر راجع به این تکنیم به مقاله ی مرتبط در قسمت تکنیک های آکادمیک مراجعه کنید). می توانید فهرستی مختصر از سرنخ های مهم متن بردارید، در این مورد مثلن می توانیم از این موارد یاداشت برداریم:

Large cloud of dust blocked the sun, caused cold and darkness

Explosion sprayed minerals in the air

Heat caused forests to burn, and killed animals

تکنیک یادداشت برداری تکنیکی الزامی نیست، و بعضی احساس راحتی با این شیوه ی پاسخ گویی نمی کنند. اما اگر از این شیوه هم استفاده نکنید باید برای یادآوری رئوس مطالب مطرح شده در پاراگراف حضور ذهن داشته باشید.

بعد خواندن کل پاراگراف به گزینه ها برگردید، خواهید دید که راجع به گزینه های A، B، و D در متن صحبت شد، اما هیچ اشاره یی به توضیحات گزینه ی C، یعنی «شکل گرفتن عناصر جدید در پوسته ی زمین» نشد؛ پس گزینه مطلوب ما همین است.

 

نظرات و سوال های خود را کامنت کنید.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات