80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

 • Gist-content (لب محتوا) – انواع سوال های Listening آزمون تافل

  Gist-content (لب محتوا) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

  خواندن این مطلب

  4 دقیقه

  زمان میبرد!

  Gist-content (لب محتوا) – انواع سوال های Listening آزمون تافل

  پیش از این در مقاله یی به معرفی بخش Listening تافل پرداختیم و انواع سوال های موجود در این بخش را فهرست کردیم؛ اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید پیشنهاد می کنیم ابتدا آن را بخوانید. در این مقاله به بررسی و تشریح کامل اولین نوع از این سوال ها، یعنی Gist-content یا به فارسی «لب محتوا» خواهیم پرداخت، مثال خواهیم زد، و تکنیک و روش پاسخ گویی به آن را توضیح خواهیم داد. مقاله های مربوط به دیگر انواع سوالات بخش Listening تافل را نیز در دلینگلیش بخوانید.

  Gist-content (لب محتوا) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

   

  قبل از خواندن این مقاله، به توضیحات صوتی گوش کنید:

   

  Gist-content (لب محتوا)

  سوال های لب محتوا (Gist-content)، همانطور که از اسمشان پیداست، از شما می خواهند تا در میان گزینه های موجود آن موردی را انتخاب کنید که به بهترین شکل ایده ی اصلی یا موضوع کلی مکالمه یا سخنرانی یی را که شنیده اید بیان کند.

  سوال Gist-content در زیر مجموعه ی سوال های درک مطلبی پایه (Basic Comprehension Questions) قرار می گیرد، که ما در مقاله ی معرفی کلی انواع سوالات Listening تافل آن را بررسی کردیم. برای فهمیندن ویژگی های این دسته از سوالات، حتمن به مقاله ی مذکور مراجعه کنید.

  بعد از هر مکالمه یا سخنرانی حتمن یکی از این نوع سوال، و یا سوال نوع لب منظور (Gist-purpose) _که بعد از این مورد بررسی خواهیم کرد_ وجود خواهد داشت، اما نه هر دو با هم. این نوع از سوالات همیشه اولین سوالی هستند که باید جواب بدهید. و دارای یک نمره هستند.

  دقت داشته باشید، گاهی یک مکالمه یا سخنرانی حاوی دو موضوع یا ایده ی اصلی است، در این حالت سوال به شما حق انتخاب 2 گزینه از 4 گزینه را می دهد. حتمن باید هر دو گزینه را انتخاب کنید تا 1 نمره ی این سوال به شما تعلق بگیرد؛ انتخاب تنها یک مورد منجر به از دست دادن کل 1 نمره ی سوال می شود.

   

  صورت سوال های لب محتوا (Gist-content)

  صورت این نوع سوال ها عمومن به شکل های ذیل است:

  • What problem does the man/woman have?

  • What are the speakers mainly discussing?

  • What is the main topic of the lecture?

  • What is the lecture mainly about?

  • What aspect of X does the professor/lecturer mainly discuss?

   

  مثال برای سوال های Gist-content (لب محتوا)

  مثالی که در ادامه مشاهده می کنید از مکالمه ی موجود در مقاله ی بررسی ویژگی های زبانی و نمونه سخنرانی و مکالمه ی Listening تافل مطرح شده است. ابتدا متن مکتوب آن مکالمه را یک بار بخوانید و بعد به سوال ذیل جواب بدهید.

   

  What are the speakers mainly discussing?

  A. How the woman should prepare for the next game.

  B. The woman’s responsibilities as team captain.

  C. Things that happened while the woman was away.

  D. The style of the new team uniforms.

   

  تکنیک پاسخ گویی به سوال های Gist-content (لب محتوا)

  برای فهمیدن لب محتوای گفت و گو ها لازم است کلیت مطالب را در نظر بگیرید و حواشی و جزئیات را کنار بگذارید. ایده یا موضوع اصلی ممکن است به طور واضح، و یا به طور غیر مستقیم در گفت و گو ها بیان شده باشد.گاهی که لب محتوا به صورت علنی و آشکار بیان نشده، نیاز است کلیت مطالبی که در صحبت ها شنیدید را در ذهنتان نگه دارید و آن سوژه یی که فکر می کنید بیشتر راجع به اش صحبت شد، یا محور گفت و گو ها بود را انتخاب کنید.

   

  پاسخ مثال سوال های نوع Gist-content (لب محتوا)

  موضوع کلی بحث دانشجو و مربی درباره ی مسائلی بود که در زمان غیبت دانشجو رخ داده. از جمله ی این موارد، کاپیتان شدن او، و لباس ورزشی جدید تیم است. اگرچه آن ها خیلی مختصر راجع به علت غیبت دانشجو و مراسم ازدواج و غیره هم صحبت کردند، اما در برابر مسائل اصلی صحبتشان موردی حاشیه یی به حساب می آید.

  بنابراین، جواب صحیح در مورد این سوال، گزینه ی C است.

  درباره نویسنده  نظرات کاربران  دیدگاهتان را بنویسید

  مطالب مرتبط  دسته بندی مطالب

  محصولات جدید

  جستجو کنید ...

  تبلیغات