80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

 • 13 دلیل که چرا سریال «13 دلیل که چرا» را باید ببینیم

  13 دلیل که چرا سریال «13 دلیل که چرا» را باید ببینیم

  خواندن این مطلب

  12 دقیقه

  زمان میبرد!

  13 دلیل که چرا سریال «13 دلیل که چرا» را باید ببینیم

  سریال 13 دلیل که چرا (13 Reasons Why) داستان گیرا و البته غم انگیر دلایل خودکشی یک دختر دبیرستانی به نام هانا بیکر (Hannah Baker) در آمریکاست. فیلمنامه ی این سریال از رمانی با همین نام نوشته ی جی اشر (Jay Asher) اقتباس شده است. او این رمان را در سال 2007 نوشت، اما بعد از ساخته شدن سریال در سال 2017 و پخش آن شبکه ی نت فلیکس (Netflix) مورد استقبال گسترده ی مخاطبان قرار گرفت. در این مقاله به بررسی این سریال و کتاب، و این که چرا علاوه بر این که دیدن و خواندنشان می تواند در عین آموزنده و سرگرم کننده بودن، روش بسیار خوبی برای تقویت زبان انگلیسی هم باشد می پردازیم.

  برای خواندن انواع مقالات آموزش زبان انگلیسی به صفحه ی اصلی سایت دلینگلیش مراجعه کنید.

  13 دلیل که چرا سریال «13 دلیل که چرا» را باید ببینیم
  پوستر سریال 13 دلیل که چرا

  کتاب 13 دلیل که چرا (13 Reasons Why)

  رمان 13 دلیل که چرا، نوشته ی جی اشر، رمانی برای مخاطبان نوجوان و بزرگسالان است. این رمان که به سبکی خاص نوشته شده به 13 دلیلی که نوجوانی به نام هانا اقدام به خودکشی می کند می پردازد. ویژگی خاص سبکی این رمان این است که هر فصل از این کتاب تحت عنوان یک سمت از 7 نوار کاستی که هانا روی آن صدایش را ضبط کرده و دلایل خودکشی اش را توضیح داده نام گذاری شده.

  13 دلیل که چرا
  هانا بیکر در سریال 13 دلیل که چرا

  هانا درست قبل از تصمیم قطعی اش برای خودکشی، تعدادی نوار کاست تهیه کرده و روی هر سمت از این نوار ها دلیل خودکشی اش را در رابطه با با افرادی که با آن ها در دبیرستان در ارتباط بوده توضیح داده. هانا در هر سمت از این نوار ها توضیح می دهد که چرا کار های آزار دهنده یی که هر یک افرادی که با آن ها برخورد داشته او را یک قدم به خودکشی نزدیک تر کرده. هانا تمام این کاست ها را برای اولین فردی که در کاست ها راجع بش صحبت کرده فرستاده، و از او خواسته تا به همه ی صحبت های او گوش بدهند و بعد کاست ها را به فرد بعدی یی که از او در سمت بعدی کاست صحبت می شود بفرستد، تا این که نهایتن همه ی افراد به صحبت های او گوش بدهند و پی به دلایل او ببرند. او این نوار ها را درست قبل از مرگش برای اولین نفری که در فهرستش بوده فرستاده و فرد دیگری به نام تونی (Tony) را مامور کرده تا مراقب باشد همه ی آن ها به نوبت کاست ها را گوش بدهند. او اگرچه در زمان شنیده شدن این نوار ها خودکشی کرده و دیگر در قید حیات نیست.

  اگر چه هانا و دلایلش محور اصلی این رمان است، اما قهرمان داستان پسری به نام کلی جنسن (Clay Jensen) است. کلی همکلاسی هانا، و مدتی هم کار او در کاری پاره وقت در سالن سینما بوده. او که پسری سر به زیر و مهربان است تعجب می کند که چرا نام او هم در بین این افراد است. او همیشه هانا را دوست داشته و حتا سعی کرده بود رابطه یی عاشقانه با او شروع کند، که موفق نمی شود. ما با او متن تمام صحبت های هانا را می خوانیم و از نقطه نظر او در قبال حوادثی که اتفاق افتاده مطلع می شویم.

  13 دلیل که چرا
  کلی جنسن در سریال 13 دلیل که چرا

  اگر چه نوار کاست تکنولوژی یی تقریبن منسوخ است، اما جی اشر، که از مدت ها پیش در فکر نوشتن رمانی با چنین فرمتی بوده، بعد از پیدا کردن سوژه یی که بتواند در قالب این فرمت قرار بگیرد، اقدام به نوشتن چنین رمانی کرد. او با مصاحبه از افرادی که تجربه ی خودکشی داشته اند، یا مورد تیعیض قرار گرفته اند توانست رمانی بسیار ملموس برای خوانندگان بنویسد. او پس از نوشتن این رمان، با سازمان هایی که به افرادی که نیاز به مشاوره و کمک برای رهایی از افسردگی دارند نیز همکاری کرده و می کند.

  رمان 13 دلیل که چرا، رمان بسیار زیبایی است که فرقی نمی کند نوجوان یا بالغ باشید، در هر صورت با توجه به حساس بودن شما، و تجربه تان از عشق، تنهایی، مود تبعیض قرار گرفتن، و نهایتن خودکشی، می تواند شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود آن را تا آخر دنبال کنید.

  کتاب 13 دلیل که چرا هم به صورت مکتوب و هم به صورت صوتی موجود است. نسخه های ترجمه شده ی آن هم در ایران به صورت مکتوب و صوتی موجود است. اما قطعن پیشنهاد می کنیم هم جهت بهره مندی از نسخه ی اصلی و کامل این داستان، و هم تقویت زبان حتمن نسخه های اصلی انگلیسی آن را بخوانید و بشنوید.

  13 دلیل که چرا، اثر جی اشر، در اکتبر سال 2007 توسط انتشارات ریزربیل (RazorBill) در یک جلد 288 صفحه یی منتشر شد. در وبلاگ شخصی جی اشر و همچنین سایت رسمی این کتاب می توانید بیشتر راجع به این اثر و نویسنده ی آن بخوانید.

  13 دلیل که چرا
  جی اشر نویسنده ی رمان 13 دلیل که چرا

   

  سریال 13 دلیل که چرا (13 Reasons Why)

  سریال 13 دلیل که چرا، در سال 2017 از شبکه ی نت فلیکس پخش شد، و بلافاصله مورد استقبال مثبت تماشاگران قرار گرفت، به طوری که خیلی زود تبدیل به یکی از پر بیننده ترین سریال های این شبکه شد. برایان یورکی (Brian Yorkey دایانا سان (Diana Son) و جمع دیگری از تهیه کنندگان، با استفاده از تیمی از عوامل پشت صحنه و بازیگران بسیار خوب، اثری را خلق کردند که بعید است به این زودی ها از خاطره ها برود. به سبک رمان اصلی، هر اپیزود از این سریال مختص به یک سمت هر نوار کاستی است که هانا قبل از مرگش ضبط کرده.

  استقبال از سریال 13 دلیل که چرا به قدری خوب بود که سازندگان آن تصمیم به ساختن فصل دوم آن نیز گرفتند. فصل دوم 13 دلیل که چرا به تازگی ساخته و از شبکه ی نت فلیکس پخش شده است. در حالی که فصل اول اقتباس از رمان نوشته ی جی اشر است و داستان خودکشی هانا را دنبال می کند، فصل دوم آن اثری کاملن مستقل است و بیشتر خرده داستان های افرادی که هانا در کاست هایش از آن ها نام برده را دنبال می کند. پس از مرگ هانا، مادرش، که بسیار پیگبر ماجرای مرگ او است، و فکر می کند محیط دبیرستان و بی تفاوتی مسئولین و متصدیان جامعه عامل اصلی خودکشی هانا بوده، برای اجرای عدالت به دولت شکایت کرده و دادگاهی تشکیل داده. در فصل جدید سریال همراه با پیش رفتن دادگاه و اعترافات افرادی که هانا ازشان نام برده، داستان پیش می رود.

  13 دلیل که چرا
  پوستر فصل دوم سریال 13 دلیل که چرا

  شاید یک دلیل برای ساختن فصل دوم این سریال این باشد که از شرور پنداشته شدن نوجوانانی که هانا آن ها را مسئول خودکشی اش می پنداشته برائت شود؛ چراکه هر چه باشد آن ها خود نوجوانانی خام بوده اند و هر یک داستانی برای زندگی شان داشته اند که آن ها را به سمت تصمیمات و رویکرد هایی که گرفته اند سوق داده. به عبارت دیگر فصل دوم این سریال سعی دارد بگوید همه ی ما قربانی محیطی هستیم که در آن زندگی می کنیم، و نیاز است تا تصمیمی جمعی برای درمان جامعه مان بگیرم، و نه اینکه تنها فرد یا افرادی خاص را به عنوان عامل شر و مجرم قضاوت کنیم.

  دلیل دیگر اما واکنش نوجوانانی بوده که این سریال را دیده اند. بعد از پخش فصل اول سریال 13 دلیل که چرا، اخباری از خودکشی نوجوانان مبتلا به افسردگی، به سبک خودکشی هانا گزارش شد، که همه را نگران کرد. برخی این سریال را محکوم کردند که از خودکشی به عنوان تصمیمی درست و اقدامی قهرمانانه یاد کرده، که می تواند باعث بدآموزی برای نوجوانان باشد. بنابراین فصل دوم ساخته شد تا این داستان بهتر هضم شود و سو تفاهم ها بر طرف شود. همچنین تیزری در ابتدای بخش این فصل قرار داده شد که در آن بازیگران فیلم درباره ی این سریال صحبت می کنند، و جهت شکستن دیوار چهارم (اصطلاحی سینما یی-تئاتری به معنای زدودن باورپذیری یک اثر نمایشی) می گویند این سریال تنها اثری داستانی است، و نه یک ماجرای واقعی؛ و افرادی که نیاز به مشاوره و کمک دارند بهتر است این سریال را تماشا نکنند.

  اگرچه نسخه ی سریالی 13 دلیل که چرا از رمان نوشته ی جی اشر اقتباس شده، اما دارای تفاوت هایی هم هست. داستان سریال در بسیاری جاها برای ارتباط بیشتر با مخاطب و تاثیرگذاری آن، و تبدیل شدندش به اثری نمایشی تغییر کرده. به نظر ما نسخه ی سریالی 13 دلیل که چرا بهتر و گیرا تر از نسخه ی رمانی آن است، اما به طرفداران این سریال که مثل ما تحت تاثیر جادوی آن قرار گرفته اند و دوست دارند بیشتر راجع به آن بدانند پیشنهاد می کنیم خواندن این کتاب را از دست ندهند.

  در سریال 13 دلیل که چرا، کترین لنگفورد (Katherine Langford) در نقش هانا بیکر، دیلن مینت (Dylan Minnette) در نقش کلی جنسن، و کریسشن ناوارو (Christian Navarro) در نقش تونی، هنرنمایی می کنند.

  13 دلیل که چرا
  کترین لنگفورد در سریال 13 دلیل که چرا در نقش هانا بیکر
  13 دلیل که چرا
  دیلن مینت در سریال 13 دلیل که چرا در نقش کلی جنسن
  13 دلیل که چرا
  کریسشن ناوارو در سریال 13 دلیل که چرا در نقش تونی

   

  13 دلیل که چرا خواندن و دیدن 13 دلیل که چرا برای یادگیری زبان مفید است

  1- سریال 13 دلیل که چرا، اثری زیبا و تاثیر گذار و آموزنده است که باعث می شود همه ی قسمت های آن را تا انتها دنبال کنید. بنابراین شما با دیدن این سریال با 13 ساعث مکالمه ی اصل (Authentic) و طبیعی برخورد خواهید داشت که باعث می شود مهارت لیسنینگ شما تقویت پیدا کند.

  2- در سریال 13 دلیل که چرا، از لهجه استاندارد آمریکایی استفاده شده؛ که گوش دادن به آن، خصوصن برای افرادی که ترجیح می دهند انگلیسی را با گویش و لهجه ی آمریکایی یاد بگیرند، مفید است.

  3- زبان و گویش کاراکتر های سریال 13 دلیل که چرا، گویش عامیانه و عادی یی است که به طور روزمره در آمریکا صحبت می شود. بر خلاف دیگر محصولات آموزش زبان که در آن ها مکالمه ها در استودیو ضبط شده اند و بسیار شسته رفته و استریلیزه هستند، شما می توانید گویش محاوره یی واقعی را از این سریال یاد بگیرید.

  4- بخش زیادی از سریال 13 دلیل که چرا در محیط آموزشی می گذرد، و شخصیت های جوان فیلم راجع به درس و مدرسه صحبت می کنند؛ بنابراین افرادی که می خواند اصطلاحات و کلمات استفاده شده در چنین محیطی را یاد بگیریند با دیدن این فیلم با تعدادی از لغات این چنینی مواجه خواهند شد.

  5- سریال 13 دلیل که چرا می تواند شروع خوبی برای سریال بین شدن شما باشد. دیدن سریال بهتر از دیدن فیلم سینمایی است. فیلم سینمایی معمولن زمانی بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت دارد، اما سریال زمانی بسیار بیشتر دارد، و اگر بتوانید سریالی تا آخر دنبال کنید، در واقع از برخرود با حجم زیادی از منابع یادگیری زبان بهره مند شده اید. خیلی از زبان آموزان دیدن سریالی طولانی را شروع می کنند اما به علت جذاب نبودن داستان آن یا مهارت سازندگانش دیدنش را نیمه کاره رها می کنند، اما سریال 13 دلیل که چرا به دلیل جذاب بودن داستان و خوش ساخت بودنش باعث می شود تا آخر آن را دنبال کنید.

  6- سریال و کتاب 13 دلیل که چرا، از این جهت که پدیده هایی جهانی هستند که توسط افراد بسیاری دیده شده اند، دستمایه یی مناسب برای تشکیل دادن گروه های گفت و گو و صحبت کردن راجع به داستان و عناصر موجود در آن ها هستند. بنابراین شما با دیدن این فیلم به تعبیری وارد جرگه ی مخاطبان جهانی این فیلم می شوید می توانید از مقاله های انگلیسی یی که راجع به این سریال و کتاب نوشته شده هم استفاده کنید، و در فورم های مباحثه راجع به آن ها شرکت کنید. این ها بهانه یی هستند برای تمرین مهارت ریدینگ و رایتینگ.

  7- مجددن چون 13 دلیل که چرا سریال و کتابی بسیار دیده و خوانده شده است، می تواند سوژه ی گفت و گوی انگلیسی با دوستان یا در گروه های گفت و گوی انگلیسی باشد. ما مثالی واقعی از گروه های نقد فیلم به زبان انگلیسی در کشور خودمان مشاهده کردیم که در کافه یی جمع می شوند و راجع به این سریال به انگلیسی گفت و گو می کنند. این یعنی تمرین مهارت اسپیکینگ.

  8- با خواندن رمان 13 دلیل که چرا می توانید از منبع مناسبی برای تمرین ریدینگ بهره مند شوید. همیشه گفته ایم یادگرفتن زبان بدون برخورد داشتن با کلمات مکتوب کاری بی هوده است. تا شکل مکتوب کلمات را نبینید نمی توانید به طور ماندگار آن ها را به ذهن بسپارید. بنابراین با خواندن رمان 13 دلیل که چرا، هم کلماتی که قبلن یاد گرفته اید را تمرین می کنید، و هم کلمات جدید یاد می گیرید.

  9- خواندن رمان 13 دلیل که چرا می تواند دستور زبان انگلیسی شما را تقویت کند. زبان آموزان همیشه از این گلایه مند هستند که گرامر انگلیسی را بلدند اما نمی دانند کجا باید از مثلن چه تنسی (زمانی) استفاده کنند. با خواندن کتابی مثل 13 دلیل که چرا، منبعی از استفاده ی واقعی از موارد مختلف دستور زبان در اختیار خواهید داشت. حین خواندن این کتاب زیر جمله هایی که در آن ها از گرامری استفاده شده که در آن مشکل دارید خط بکشید و آن ها را بیشتر تمرین کنید.

  10- نسخه ی صوتی 13 دلیل که چرا نیز برای تقویت مهارت لیسنینگ مفید است. خوشبختانه نسخه ی صوتی این کتاب نیز موجود است. شما با گوش دادن به این نسخه به جای خواندن کتاب می توانید مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید. همچنین می توانید حین خواندن آن به نسخه ی صوتی هم گوش کنید که به شما انگیزه می دهد کتاب را آخر دنبال کنید.

  11- نسخه ی صوتی 13 دلیل که چرا به دانستن تلفظ صحیح کلمات کتاب کمک می کند. چک کردن تلفظ کلمات در دیکشنری کاری عمومن طاقت فرسا است. اما با گوش دادن به تلفظ کلمات حین دیدن شکل نوشتاری آن ها در کتاب می توانید میانبر بزنید و کار خودتان را ساده کنید.

  12- خواندن کتاب 13 دلیل که چرا می تواند تمرین غیر مستقیم مهارت نوشتن هم باشد. افرادی که زیاد کتاب می خوانند معمولن نویسندگان خوبی هم هستند. با خواندن کتاب 13 دلیل که چرا با نحوه ی پاراگراف بندی متن و استفاده از علائم نگارشی (Punctuation) نیز آشنا می شوید که می توانید بعدن آن ها را در نوشته های خودتان هم به کار ببرید.

  13- خواندن رمان 13 دلیل که چرا می تواند شروعی برای کتاب خواندن شما به انگلیسی باشد. بسیاری از زبان آموزان یا به کل علاقه یی به کتاب خواندن ندارند (که لطمه یی بزرگ به یادگیری آن هاست)، و یا فقط کتاب های فارسی یا ترجمه شده می خوانند. اما چه بسا اگر زبان آموزان کتابی جذاب برای خواندن پیدا کنند، کتاب خواندن به انگلیسی برایشان تبدیل به عادت شود. خواندن کتاب نه تنها همانطور که گفته شد باعث یادگیری زبان می شود، بلکه فواید بیشمار دیگری هم دارد که قطعن می دانید.

   

  دانلود سریال و کتاب چاپی و صوتی 13 دلیل که چرا

  در ادامه می توانید نسخه ی اصلی انگلیسی رمان 13 دلیل که چرا را به صورت دیجیتال (با فرمت های pdf و epub) دانلود کنید. همچنین نسخه ی صوتی آن را نیز برایتان جهت دانلود قرار داده ایم. سریال 13 دلیل که چرا در سایت های ایرانی دانلود فیلم وجود دارد و به راحتی قابل پیدا کردن است.

  13 دلیل که چرا
  جلد کتاب 13 دلیل که چرا

   

  دانلود نسخه ی دیجیتال کتاب 13 دلیل که چرا نوشته ی جی اشر با فرمت epub (نسخه ی 1)

  دانلود نسخه ی دیجیتال کتاب 13 دلیل که چرا نوشته ی جی اشر با فرمت epub (نسخه ی 2)

  دانلود نسخه ی دیجیتال کتاب 13 دلیل که چرا نوشته ی جی اشر با فرمت pdf (نسخه ی 1)

  دانلود نسخه ی دیجیتال کتاب 13 دلیل که چرا نوشته ی جی اشر با فرمت pdf (نسخه ی 2)

  دانلود نسخه ی صوتی کتاب 13 دلیل که چرا نوشته ی جی اشر با فرمت MPEG-2

   

  درباره نویسنده  نظرات کاربران  • کامان
   مهمان

   واقعا این دلایل میتونه حتی ذره ای کافی باشه؟؟؟
   اصلا بگیم کافی، شما از بین این ۱۳ دلیل فقط ۵ تا رو تکراری گفتید! من اصلا نمیفهممتون دوست عزیز نویسنده. یعنی برای این که مهارت زبانم ارتقا پیدا کنه ساعتهای عمرمو بشینم پای سریالی که حقیقتا چیزی جز کلیشه نیست و بهونم این باشه که زبانم خوب میشه؟ شما از اثرات منفی این فیلم روی نوجوان ها خبر دارید؟؟؟ نه معلومه که ندارید چون احتمالا لیسنینگ مهم تره.
   توصیه میکنم اول از سریالی که قراره از تیتر«چرا باید ببینید» براش انتخاب کنید ،چندتا نقد بخونید و حداقل با قضیه ، به اصطلاح «سینمایی» برخورد کنید!
   هزاران روش دیگه برای ارتقای مهارت مکالمه ی انگلیسی وجود داره شما باید بیای دست بزاری روی همین یک مهارت و همین یک سریال ؟
   خدا کمکتون کنه واقعا ، خدا ما رو هم کمک کنه که توی گوگل سرچ میکنیم که شاید یک چیز به درد بخور گیرمون بیاد و مقاله ی طلایی شما رو میبینیم:)))

   • سینا قاسمی
    مدیر سایت

    ذوست عزیز، تماشای فیلم و سریال یکی بهترین روش های یادگیری و تقویت زبان هست. این صرفن یک ادعا از طرف ما نیست. در این مورد خاص هم چون به این نتیجه رسیدیم سریال 13 دلیل که چرا دارای موضوع مهم و جذاب و عبرت آموزی هست و همچنین بسیار مورد استقبال مخاطبیان قرار گرفته پس می تونه گزینه ی مناسبی برای تماشا باشه. در این مقاله سعی کردیم 13 دلیل برای تماشای فیلم و سریال و خصوصن سریال 13 دلیل که چرا ارائه کنیم. شاید بعضی دلایل شبیه به هم برسن اما در واقع نقطه نظر های متفاوتی رو مطرح می کنن. سریال 13 دلیل که چرا یکی از آموزنده ترین و در عین حال زیبا ترین سریال های ساخته شده ست. نظر شما البته شایسته ی احترامه اما ما مورد مضری رو در این فیلم مشاهده نکردیم.

   • TESLA
    مهمان

    نمیدونم قصدشون چیه اینکه بخوایی زبان رو یاد بگیری! باید از نگاه ادمین دید ولی اصل واقعیت همین سریاله جامعه اصلا تعریفی نداره نبودنت خیلی بهتر از بودنته , خیلی وقتا به خودکشی فک میکنم ولی از یه طرف میگم این دنیا بخوام نخوام میگذره اونطور که میخوام

  • ....
   مهمان

   بنظرم این فیلم مفیدی بود، البته کسایی که به خودکشی، افسردگی و… فکر میکنن بهتره که نبیننش. یا کسایی که حساسیت دارن به صحنه های خشونت بار و…
   ولی درواقع فیلم آموزنده ای بود، مخصوصا برای کشورهایی مثل ایران. که بدون فکر کردن به مردم توهین میکنیم و به اثری که ممکنه روشون بزاره فکر نمیکنیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  مطالب مرتبط