80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

 • سوال های استنباط – Inference Questions

  سوال های استنباط – Inference Questions

  خواندن این مطلب

  4 دقیقه

  زمان میبرد!

  سوال های استنباط – Inference Questions

  در این مقاله به بررسی و تشریح کامل هشتمین (و آخرین) نوع از سوال های تافل iBT در بخش Listening، یعنی Inference Questions، یا به فارسی «سوال های استنباط» خواهیم پرداخت. فایل صوتی و متن این مقاله را حتمن بخوانید تا تکنیک و روش پاسخ گویی به این نوع سوال را به خوبی یاد بگیرید.

  در مقاله ی معرفی انواع سوال های لیسنینگ TOEFL، توضیح دادیم که همه ی 8 نوع سوالی که در بخش listening تافل وجود دارد در 3 دسته ی کلی سوال های درک مطلب پایه (Basic Comprehension Questions)، سوال های مفهومی (Pragmatic Understanding Questions)، و سوال های روابط بین مطالب (Connecting Information Questions)، تقسیم بدنی می شوند. با ما در توضیح سومین (و آخرین) زیر مجموعه ی سوال های Connecting Information Questions، یعنی سوال های استنباط همراه باشید.

  مقاله های دیگر ما را نیز در سایت آموزش زبان انگلیسی دلینگلیش بخوانید.

  Function (کارکرد عبارات) - انواع سوال های Listening آزمون تافل

   

  پیش از خواندن مقاله بهتر است ابتدا توضیحات شفاهی ذیل را گوش بدهید:

   

  سوال های استنباط – Inference Questions

  در این نوع از سوال، می بایست بر اساس اطلاعات موجود در سخنرانی ها و مکالمه ها به نتیجه گیری هایی برسید. گاهی این نتیجه گیری ها بر اساس اطلاعاتی است که مشخصن و مستقیمن در صحبت ها ذکر شده، و گاهی هم بر اساس اطلاعاتی است که به صورت تلویحی از آن ها یاد شده. در مجموع رسیدن به یک نتیجه بستگی به تجزیه و تحلیل، و استنباط خودتان از اطلاعاتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم از محتوای صحبت ها برداشت کرده اید دارد.

  این نوع سوال هم با مکالمه ها و هم با سخنرانی ها متداول است.

  در این نوع سوال ممکن است نیاز باشد بخشی از مکالمه یا سخنرانی را دوباره بشنوید. در این حالت علامت کوچک هدست کنار سوال نشان داده می شود تا شما آمادگی پخش مجدد آن بخش از گفت و گو  ها را داشته باشید.

   

  صورت سوال های استنباط (Inference)

  صورت این نوع سوال معمولن به شکل های ذیل است:

  • What does the professor imply about X?

  • What will the student probably do next?

  • What can be inferred about X?

  • What are the implications of X?

  • Why does the speaker decide to do X?

   

  مثال برای سوال های Inference (استنباط)

  مثالی که در ادامه مشاهده می کنید از سخنرانی داده شده در مقاله ی نمونه Listening تافل می باشد. ابتدا به سخنرانی مذکور مراجعه کنید، و سپس به بخشی از صحبت های استاد را که در صورت سوال مشخص شده یک بار دیگر دقت کنید و به سوال پاسخ دهید.

  سوال های استنباط

  What does the professor imply when he says this: “. . . well, let me try to give you a sense of who Sergeant Cuff is, by first describing the regular police.”

  A. Sergeant Cuff is unlike other characters in The Moonstone.

  B. The author’s description of Sergeant Cuff is very realistic.

  C. Sergeant Cuff learned to solve crimes by observing the regular police.

  D. Differences between Sergeant Cuff and Sherlock Holmes are hard to describe.

   

  تکنیک پاسخ گویی به سوال های Inference (استنباط)

  حین شنیدن صحبت ها همیشه باید به این توجه کنید که گویندگان چطور منظوری ضمنی را بدون بیان مستقیم آن القا یا ابراز می کنند. مثلن وقتی گفته می شود یک موجود دید خوبی در شب دارد، می توانیم نتیجه گیری کنیم که به احتمال زیاد این موجود در شب شکار می کند. و یا وقتی دو نفر در حال غذا خوردن هستند، یکی از آن ها می گوید در غذا سوسک پیدا کرده، و دیگری بلافاصله دست از غذا خوردن می کشد، می توانیم نتیجه گیری کنیم به احتمال زیاد فرد دوم از حرف دوستش مشمئز شده، و برای همین دست از غذا خوردن کشیده (و نه این که سیر شده باشد!)

  گفتن چنین نکته یی ما را به یاد توضیحاتی که در مورد سوالات مفهومی (Pragmatic Understanding Questions) دادیم می اندازد _که البته بی ربط هم نیست. در واقع در سوالات مفهومی، ما از صحبت های افراد برداشتی راجع به منظور و هدف افراد می کنیم که درک آن فراتر از شناختن دستور زبان است؛ و در قسمت استنباط، ما برداشتی راجع به محتوا و اطلاعات صحبت ها و رفتار ها و واکنش افراد میکنیم که به صورت واضح و مستقیم بیان نشده اند.

   

  پاسخ مثال برای سوال های استنباط (Inference)

  پاسخ صحیح گزینه ی A است. معنایی که از جمله ی «اجازه بدهید برای تشریح ویژگی های گروهبان کاف، ابتدا ویژگی های پلیس عادی را توضیح بدهم» برداشت می شود این است که لابد گروهبان کاف، که کاراگاهی ویژه است، ویژگی بارز و متمایزی از پلیس عادی دارد. پس بهترین گزینه، A خواهد بود.

  درباره نویسنده  نظرات کاربران  دیدگاهتان را بنویسید

  مطالب مرتبط