80 درصد تخفیف

| نرم افزار رایتینگ IELTS

فلسفه & امپرسند – معنا تاریخچه و کاربرد علامت &

فلسفه & امپرسند (Ampersand) – معنا تاریخچه و کاربرد & امپرسند (َAmpersand)

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

فلسفه & امپرسند – معنا تاریخچه و کاربرد علامت &

در انگلیسی به علامت «&» امپرسند (Ampersand) می گویند. امپرسند به جای And، یا همان «و» به کار می رود. امروزه علامت & عمدتن در خلاصه نویسی و علایم تجاری استفاده می شود؛ اما چیزی که کمتر کسی می داند این است که این علامت زمانی جز حروف الفبای انگلیسی بوده و کاربرد گسترده یی داشته. امروزه متخصصان زبان انگلیسی استفاده از علامت & را فقط برای موارد خاصی پیشنهاد می کنند. اگر می خواهید بیشتر راجع به معنا، تاریخچه، و کاربرد امپرسند در انگلیسی بدانید این مقاله را حتمن تا انتها بخوانید.

مقالات ما درباره ی آموزش زبان انگلیسی را در سایت دلینگلیش بخوانید.

 

معنای علامت & (امپرسند)

علامت & ریشه در زبان لاتین دارد. نویسنده های عصر امپراطوری روم برای اینکه سریع تر بنویسند حروف لاتین را به هم می چسباندند (یا به تعبیری شکسته نویسی می کردند). در زبان لاتین کلمه ی ربط «و» می شود «et». کلمه ی et همچنان در زبان های رمانس (از ریشه لاتین) از جمله فرانسوی به معنای «و» است. حتا همچنان در انگلیسی هم از عبارت های «et cetera» یا «.etc» به معنای «و غیره»، و «et al» به معنای «و دیگران» استفاده می شود. وقتی نویسندگان رومی شکسته نویسی می کردند دو حرف e و t را به هم می چسباندند که در نتیجه علامتی شبیه به علامت امروزی & به وجود می آمد. به عبارت دیگر علامت & حالت شکسته و تغییر شکل یافته ی کلمه ی et به معنای «و» در زبان لاتین است.

علامت & امپرسند

در تصویر ذیل می توانید سیر تبدیل et به & و تغییر شکل یافتن آن در طول زمان را ببینید:

علامت & Ampersand

امروزه طراحان فونت آن قدر در مورد شکل امپرسند خلاقیت به خرج می دهند که دیگر غیر ممکن است تشخیص بدهیم علامت & زمانی دو حرف et بوده!

علامت & Ampersand

 

تاریخچه امپرسند (علامت &)

حال که معنای علامت & را می دانیم، و فهمیدیم که چطور به وجود آمده، احتمالن برایتان سوال است که چطور نام «امپرسند» (Ampersand) را به خود گرفته. برای این منظور باید برگردیم به قرن 19 ام، زمانی که علامت & 27 امین حرف از الفبای انگلیسی (و برخی دیگر زبان های اروپایی) بوده.

علامت & امپرسند
برگی از یک کتاب قرن 18 امی آموزش زبان انگلیسی برای کودکان که حروف الفبا را با علامت & نشان می دهد

در قرن 19 ام، وقتی دانش آموزان تمرین هجی کلمات می کردند، وقتی به حروف A I O که به تنهایی و به طور مجزا یک کلمه هم به حساب می آمدند می رسیدند، جهت تاکید روی این مسئلهT از عبارت لاتین «per se» استفده می کردند. Per se یک عبارت لاتین به معنای «به خودی خود» یا «به تنهایی» (به انگلیسی: By itself) است، که همچنان به در انگلیسی کاربرد دارد. دانش آموزان مثلن وقتی می خواستند عبارت «I am» را صرف کنند می گفتند:

I per se, A, M

حال اگر یادتان باشد گفتیم که علامت & 27 امین حرف از الفبای انگلیسی بود، و بعد از حرف Z نوشته می شد. بنابراین وقتی دانش آموزان می خواستند حروف الفبا را با آواز یا به صورت آهنگین بخوانند، چند حرف آخر الفبا را این طور می خواندند:

X, Y, Z, and per se &

به این ترتیب عبارت « and per se &»  که تلفظ می شد «اند پر سی اند»، در اثر کثرت استفاده تبدیل شد به «Ampersand» (یا امپرسند)! این نام از آن زمان تا به حال به عنوان نام علامت & به کار می رود.

 

کاربرد علامت & (َAmpersand)

بدیهی است در زمانی که علامت & ابداع شد، آن را برای استفاده در همه ی متون به کار می بردند. حتا تا قرن 19 ام که این علامت جز حروف الفبای انگلیسی بود، وجهه یی رسمی داشت و در همه ی انواع متون به کار می رفت. اما استفاده از علامت & در قرن 20 ام رفته رفته کاهش یافت، تا جایی که امروزه استفاده از این علامت برای تقریبن همه ی انواع متون نامناسب قلمداد می شود.

بدیهی است که در متون غیر رسمی و دوستانه، و گفت و گو های اینترنتی، استفاده از علامت امپرسند هیچ اشکالی ندارد _شاید به دلیل پر کاربرد بودن این علامت در دنیای مجازی باشد که آن را بالای کلید 7 در همه ی کیبورد ها قرار می دهند. اما متخصصان زبان انگلیسی استفاده از & را در همه ی متون رسمی و دانشگاهی، نامه ها، و غیره نامناسب می دانند. آن ها پیشنهاد می کنند که به جای علامت &، حالت کامل آن یعنی «And» را بنویسیم.

از مواردی که استفاده از امپرسند در آن مجاز است، علایم اختصاری است. برخی شرکت ها از & در حروف اختصاری نامشان استفاده می کنند؛ نظیر:

H&M / AT&T / D&G

مورد مجاز دیگر در عناوین روزنامه ها، کتاب ها، فیلم ها و دیگر مواردی است که مشکل کمبود فضا وجود دارد؛ نظیر:

Beyond Good & Evil / Written by Sina Ghasemi & Mohammad Ali Hashemi

 


شما چه موارد استفاده ی دیگری برای علامت & (امپرسند) می شناسید؟ آن ها را در کامنت ها ذکر کنید تا به این مقاله اضافه کنیم.

درباره نویسندهنظرات کاربران  • سینا قاسمی

    سلام آقا سینا
    به من به نوبه خودم از شما تشکر می کنم در کسب علم و تلاش شما قابل ستایش می باشد
    آرزوی موفقیت برای شما از خداوند خواستارم
    حیدری

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات