تشریح کامل بخش Reading تافل

2
1440
Reading تافل
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش

در این مقاله به تشریح و بررسی بخش Reading تافل می پردازیم که در ادامه ی مقاله ی معرفی آزمون تافل نوشته شده. اگر نیاز به اطلاعات کلی درباره ی آزمون تافل و همه ی بخش های آن دارید پیشنهاد می کنیم ابتدا به مقاله ی مذکور در بخش تافل سایت دلینگلیش مراجعه کنید.

قبل از هر چیز، معرفی صوتی ذیل را گوش کنید:

 

معرفی بخش Reading تافل

اولین بخش آزمون تافل، مهارت خواندن (Reading) است. در این جا ۳ یا ۴ متن ۷۰۰ کلمه یی با موضوعات و دشواری متون سال اول دانشگاه خواهید خواند، و به به ازای هر متن به ۱۲ تا ۱۴ سوال جواب خواهید داد. مجموع سوالات برای کل متن ها بین ۳۶ الی ۵۶ سوال است. مجموع سوال هایی که از آن ها برای شما نمره منظور خواهد شد ۳۹ عدد است، و حداکثر نمره ۳۰. کل وقتی که برای پاسخگویی به همه ی سوالات به شما داده خواهد شد بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است. هیچ گونه امتیاز منفی یی برای جواب های غلط منظور نخواهد شد، بنابراین منطقی است تا وقتتان را به بهترین شکل مدیریت کنید و به همه ی سوال ها جواب بدهید.

ضمنن در این بخش هنگام پاسخ گویی به سوالات، متن همیشه در سمت راست مانیتور قرار دارد و می توانید برای جواب دادن به آن رجوع کنید، و صورت سوال و گزینه ها در سمت چپ مانیتور نمایش داده می شوند. بعد از علامت زدن جواب هر سوال، در هر مرحله یی از پاسخ گویی به سوالات این مهارت باشید می توانید برگردید، سوال را مرور کنید و اگر لازم باشد جوابتان را تغییر دهید.

 

نحوه ی نمره دهی در بخش Reading تافل

نحوه ی نمره دهی به جواب های صحیح شما در بخش Reading تافل بر اساس جدول ذیل قابل محاسبه است:

مهارت Reading

جواب صحیح

نمره در مقیاس ۳۰

۳۹

۳۰

۳۸

۲۹

۳۷

۲۹

۳۶

۲۸

۳۵

۲۷

۳۴

۲۷

۳۳

۲۶

۳۲

۲۵

۳۱

۲۴

۳۰

۲۳

۲۹

۲۳

۲۸

۲۲

۲۷

۲۲

۲۶

۲۱

۲۵

۲۰

۲۴

۲۰

۲۳

۱۹

۲۲

۱۹

۲۱

۱۸

۲۰

۱۸

۱۹

۱۷

۱۸

۱۷

۱۷

۱۶

۱۶

۱۶

۱۵

۱۵

۱۴

۱۵

۱۳

۱۴

۱۲

۱۳

۱۱

۱۲

۱۰

۱۱

۹

۱۰

۸

۹

۷

۸

۶

۶

۵

۵

۴

۴

۳

۳

۲

۲

۱

۱

۰

۰

 

چرا تعداد سوال و زمان پاسخ گویی بخش Reading تافل کم و زیاد می شود؟

اگر توضیحاتی که قبلن راجع به بخش Reading تافل داده بودیم را نخوانده اید و تعجب می کنید که چرا تعداد سوالات و زمان پاسخ گویی می تواند کم و زیاد شود، و چرا فقط به ۳۹ سوال نمره تعلق می گیرد، باید مجددن تکرار کنیم: طبق سیاست مؤسسه ی ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره یی برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده ی تافل استفاده می شود.

بنابراین، دو قسمت Reading و Listening تافل می توانند به ترتیب ۸۰ و ۶۰ دقیه، و یا ۶۰ و ۹۰ باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با ۱ متن اضافه در قسمت خواندن، و یا ۲ سخنرانی و ۱ مکالمه ی اضافه در قسمت شنیداری سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت Reading و هم در قسمت Listening دو قسمت اضافه وجود داشته باشد. هیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا مکالمه و سخنرانی نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.

 

متون بخش Reading تافل شامل چه موضوعاتی می شود؟

متونی که در قسمت مهارت خواندن تافل قرار می گیرند تحت یکی از شاخه های ذیل قرار می گیرد:

هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع نوشته جات

علوم طبیعی: گیاهشناسی، حیوانشناسی، میکروبشناسی، آبزیشناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه،    بیوشیمی

علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر

علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش

 

علت انتخاب چنین متونی حساسیت برانگیز نبودن محتوای آن ها برای افراد مختلف از فرهنگ ها و مذاهب گوناگون است. با این حال اصلن لازم نیست در هیچ یک از این رشته ها مهارت خاصی داشته باشید، چرا که متن ها به گونه یی ویرایش شده اند، و سوالات به گونه یی طراحی شده اند که تنها سواد زبان انگلیسی شما در ارتباط با درک مطلب سنجیده شود، و نه دانش تخصصی شما از آن مبحث. اما صد البته لازم است با ویژگی های شیوه ی نگارش این نوع متن های دانشگاهی آشنا باشید تا بتوانید نمره ی بهتری بگیرید. بنابراین، در ادامه به ویژگی های زبانی این متون می پردازیم، و سپس انواع سوال های یی که از این متون طرح می شود را برایتان فهرست می کنیم و مثال می زنیم.

 

انواع سوال های بخش Reading تافلReading تافل

طبق فهرستی که در تصویر مشاهده می کنید، انواع سوال های بخش Reading تافل شامل ۱۰ مورد می شود. ما هر یک از این انواع سوال را در مقاله های مختص به خودشان به طور کامل تشریح و بررسی کرده ایم، مثال زده ایم، و تکنیک های پاسخ گویی به آن ها را توضیح داده ایم. با کلیک بر روی هر مورد از آن ها در فهرستی که در ادامه می بینید، می توانید مقاله ی مختص به آن مورد را مطالعه کنید.

 1. Factual Information
  (یافتن پاسخ براساس حقایق موجود در متن)

 2. Negative Factual Information
  (یافتن عبارت غلط براساس حقایق موجود در متن)

 3. Inference Questions
  (سوال های استنباطی)

 4. Rhetorical Purpose Questions
  ( سوال های هدف بیان)

 5. Vocabulary Questions
  (سوال های لغت)

 6. Reference Questions
  (سوال های ارجاع)

 7. Sentence Simplification Questions
  (سوال های ساده کردن جمله)

 8. Insert Text Questions
  (سوال های جاگذاری متن)

 9. Prose Summary
  (خلاصه ی متن)

 10. Fill in a Table
  (پرکردن جدول)

 

ویژگی های متون بخش Reading تافل

متن هایی که در بخش Reading تافل با آن ها مواجه می شوید همگی در زیر مجموعه ی متون آکادمیک (دانشگاهی) قرار می گیرند. این متون دارای ویژگی های خاصی هستند که آن ها را از متن های روزمره و عمومی متمایز می کند. ما در مقاله یی به طور مفصل به بررسی این ویژگی ها پرداخته ایم. حتمن قبل از خواندن دیگر بخش های مرتبط با Reading تافل، این مقاله را بخوانید.

تشریح کامل بخش Reading تافل
۵ (۱۰۰%) ۶ vote[s]
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش
مقاله قبلیPTE Writing
مقاله بعدیMachu Picchu, The Lost Heaven
I am a graduate of English language & literature; and a writer and teacher. My burning passion is writing _any genre of writing, from educational content to literature. I publish my literary works on my personal website at Sinarium.com, but I also work with Delinglish.com regarding content designing and training. ■ فارغ التحصیل رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی؛ و نویسنده و مدرس هستم. انگیزه ی اصلی ام در زندگی نوشتن است _هر نوع نوشته یی، از محتوای آموزشی گرفته تا ادبیات. نوشته های ادبی ام را در وبسایت شخصی ام منتشر می کنم، ولی در عین حال با وبسایت دلینگلیش در زمینه ی تولید محتوا و آموزش همکاری می کنم.

2 نظرات

 1. سلام
  اولین سوالی که دارم اینکه چرا نمره دهی شما نصبت به اعلامی خود ets بیشتر هستش
  دوم اینکه من یک ماه و نیم تا ازمون فاصله دارم فقط تو ریدینگ و لیستنینگ مشکل دارم درصد نمره ای که از سی میگیرم نوزده یا بیست هستش ایا راهی دارید من تا زمان ازمون بتونم اینا رو خوب تقویت کنم کلا یک ماه نیم وقت دارم اسپیکینگ و رایتینگم خوبه

  • سلام وقت شما بخیر،
   ۳۰ نمره هستش دیگه بیشتر نیست که ۳۰ نمره میگیرید در هر بخش آزمون تافل.
   بله راه کار بسیار خوبی وجود داره که می تونید توی یک ماه نیم کار کنید و نمره خوب در یافت کنید.
   برای کسب اطلاعات از روش های صحیح مطالعه تافل به آدرس ایمیل : support@delinglish.com
   در تماس باشید.

درج دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here