Rhetorical Purpose Questions

0
513
Rhetorical Purpose Questions
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش

قبلن در مقاله یی به معرفی بخش Reading تافل پرداختیم و انواع سوالات موجود در این بخش را فهرست کردیم (اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید پیشنهاد می کنیم حتمن بخوانیدش). در این مقاله به بررسی چهارمین نوع از این سوال ها، یعنی Rhetorical Purpose Questions یا به فارسی «سؤال های هدف بیان» خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز به این فایل صوتی گوش کنید:

 

Rhetorical Purpose Questions
( سوال های هدف بیان)

در سوال های هدف بیان (Rhetorical Purpose Questions)، از شما خواسته می شود هدف یا دلیل مؤلف متن از بیان سوژه یی خاص را از میان گزینه های داده شده انتخاب کنید. درست مانند سوال های استنباطی (Inference Questions)، در این نوع سوالات هم گزینه ها عین نوشته های متن نیست و لازم است با توجه به اطلاعاتی از متن دریافت کرده اید راجع به هدف نویسنده ی متن از بیان مطلبی خاص استدلال کنید و به نتیجه برسید.

در هر متن تافل بین ۱ الی ۲ عدد از این نوع سوال وجود دارد.

 

صورت سوال های هدف بیان (Rhetorical Purpose Questions)

صورت این نوع سوالات معمولن به این شکل شروع می شود:

Why does the author mention X?

Why does the author include X?

The author uses X as an example of because:

The author discusses X in paragraph * in order to:

دقت کنید که صورت تمام این سوال ها راجع به هدف و دلیل مؤلف (author) از بیان مطلبی خاص را سوال می کنند.

 

مثال برای Rhetorical Purpose Questions (سوال های هدف بیان)

مثال ذیل نمونه یی واقعی از یک امتحان تافل است:

In paragraph 2, why does the author include the information that dinosaurs had flourished for tens of millions of years and then suddenly disappeared?

A. To support the claim that the mass extinction at the end of the Cretaceous is the best-documented of the dozen or so mass extinctions in the geological record

B. To explain why as many as half of the species on Earth at the time are believed to have become extinct at the end of the Cretaceous

C. To explain why paleontologists have always been intrigued by the mass extinction at the end of the Cretaceous

D. To provide evidence that an impact can be large enough to disturb the environment of the entire planet and cause an ecological disaster

در این سوال از ما خواسته شده بگوییم چرا نویسنده ی متن شکوفایی و نابودی عصر دایناسور ها را مطرح کرده. حالا پاراگراف مربوط را بخوانید تا به سوال جواب بدهیم:

If an impact is large enough, it can disturb the environment of the entire Earth and cause an ecological catastrophe. The best-documented such impact took place 65 million years ago at the end of the Cretaceous period of geological history. This break in Earth’s history is marked by a mass extinction when as many as half the species on the planet became extinct. While there are a dozen or more mass extinctions in the geological record, the Cretaceous mass extinction has always intrigued paleontologists because it marks the end of the age of the dinosaurs. For tens of millions of years, those great creatures had flourished. Then suddenly, they disappeared.

 

تکنیک پاسخ گویی به Rhetorical Purpose Questions (سوال های هدف بیان)

برای جواب دادن به چنین سوالی باید توجه کرد که سوال مطرح شده اگرچه راجع به سوژه یی خاص، در این جا «شکوفایی و نابودی عصر دایناسور هاست»، اما از آن جا که برای پاسخ گویی به آن باید استدلال کرد، و برای استدلال نیاز به تصویری جامع از موضوع مورد بحث است، باید تمام پاراگراف را با دقت بخوانیم، اما به یاد داشته باشم که روی چه سوژه یی باید توقف بکنیم.

مقاله زیر را به هیچ وجه از دست ندهید  Sentence Simplification Questions (سوال های ساده کردن جمله)

خواندن گزینه های سوال قبل از خواندن متن کاری بیهوده است، چرا که جواب ها طولانی است، و در ذهن نمی ماند. بهتر است بلافاصله بعد خواندن صورت سوال و فهمیدن سوژه یی که دنبالش می گردیم به متن رجوع کنیم.

به یاد داشته باشید جمله ی قبل و بعد از عبارتی که دنبال آن می گردید حاوی بیشترین اهمیت است، و معمولن می توانید جوابتان را در آن ها پیدا کنید. در این مثل عبارتی که دنبالش می گردیم آخرین جمله ی پاراگراف است، و جمله ی قبل از آن:

“While there are a dozen or more mass extinctions in the geological record, the Cretaceous mass extinction has always intrigued paleontologists because it marks the end of the age of the dinosaurs.”

خصوصن به عبارت هایلایت شده دقت کنید.

حال به گزینه ها برگردیم. گزینه های این نوع سوال همگی با حرف اضافه ی to و سپس یک فعل شروع می شود. توجه به معنای این افعال آغاز کننده ی گزینه به ما در یافتن جواب کمک می کند، و همچنین در وقت ما صرفه جویی می کند. این افعال محدود هستند و فهرستی از پرکاربرد ترین های آن ها را در این جا می بینید.

فعل های پرکاربرد در ابتدای گزینه های Rhetorical Purpose Questions

به منظور به تصویر کشیدنTo illustrate
به منظور تشریح کردنTo explain
به منظور دلیل/مدرک آوردنTo provide/give evidence
به منظور رد کردنTo refute
به منظور خاطر نشان کردنTo note
به منظور دفاع/حمایت کردنTo support
به منظور پیشنهاد دادنTo suggest
به منظور مثال آوردنTo present/give example

 

بررسی جواب مثال Rhetorical Purpose Questions

حالا گزینه ها را یک به یک بررسی کنیم:

گزینه ی A می گوید به منظور دفاع کردن از ادعای مولف مبنی بر اینکه انقراض انتهای دوره کرتاسه مستندترین نوع انقراض تا به حال بوده است؛ اما ما در متن اشاره یی به چنین ادعایی نمی بینیم.

گزینه ی B می گوید به منظور توضیح دادن اینکه چرا نیمی از انواع موجودات زنده در زمان وقوع حادثه از میان رفته اند؛ که این هم غلط است _شکوفایی و نابودی دایناسور ها ربطی به «چرا»ی نابودی نیمی از انواع موجودات ندارد.

گزینه ی D می گوید به منظور مدرک آوردن از اینکه اثر [برخورد شهاب سنگ] به قدری گسترده می تواند باشد که موجب تحت تأثیر قرار گرفتن کل سیاره و نابودی محیط زیست شود؛ اما چنین مدرکی قبلن با ذکر کردن انقراض نیمی از انواع موجودات زنده و انقراض دایناسور ها دفاع شده بود، و دیگر نیازی به توضیح اینکه دایناسور ها قبلن در مدت مدید شکوفا شده بودند نیست.

اما گزینه ی C دقیقن به جمله ما قبل آخر اشاره دارد: می گوید فسیل شناسان علی رقم وجود دوره های انقراض فراوان در تاریخ، همیشه در مورد انقراض گسترده ی انتهای دوره ی کرتاسه و نابودی دایناسور ها کنجکاو بوده اند:

“the Cretaceous mass extinction has always intrigued paleontologists because it marks the end of the age of the dinosaurs.”

جمله ی آخر پاراگراف هم علت این کنجکاوی را بیان می کند:

“For tens of millions of years, those great creatures had flourished. Then suddenly, they disappeared.”

پس گزینه ی صحیح C است.

 

موفق باشید!

Rhetorical Purpose Questions
۵ (۱۰۰%) ۲ vote[s]
از این مقاله خوشم آمده و می خواهم آن را به اشتراک بگذارم ☻
  • ۱
    Share
تبلیغات در بزرگترین سایت آموزشی ایران دلینگلیش
مقاله قبلیInference Questions
مقاله بعدیمعرفی IELTS Speaking
I am a graduate of English language & literature; and a writer and teacher. My burning passion is writing _any genre of writing, from educational content to literature. I publish my literary works on my personal website at Sinarium.com, but I also work with Delinglish.com regarding content designing and training. ■ فارغ التحصیل رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی؛ و نویسنده و مدرس هستم. انگیزه ی اصلی ام در زندگی نوشتن است _هر نوع نوشته یی، از محتوای آموزشی گرفته تا ادبیات. نوشته های ادبی ام را در وبسایت شخصی ام منتشر می کنم، ولی در عین حال با وبسایت دلینگلیش در زمینه ی تولید محتوا و آموزش همکاری می کنم.

درج دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here