راهنمای ثبت نام و شرکت در لاتاری آمریکا

این مقاله توسط سینا قاسمی در تاریخ نوشته شده است و سطح این متن است.
مطالعه این متن نیازمند صرف دقیقه زمان می باشد.بدون شک راحت ترین راه برای مهاجرت، از بین همه ی روش های دیگر، مهاجرت از طریق شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا (DV Lottery) است. به این طریق بدون هیچ هزینه یی می توانید به سرزمین فرصت ها مهاجرت کنید. اکثر ایرانیان با لاتاری آمریکا آشنایی دارند و سالانه میلیون ها ایرانی در آن شرکت می کنند.

برای خواندن مطالب مرتبط با آموزش زبان انگلیسی به سایت دلینگلیش مراجعه کنید.

 

آموزش تضمینی زبان انگلیسی

دوره های آیلتس، تافل، مکالمه، گرامر

یادگیری زبان انگلیسی

لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

لاتاری گرین کارت آمریکا (که در انگلیسی DV Lottery نامیده می شود) در واقع یک جور قرعه کشی برای دادن ویزا به اتباع کشور هایی است که نسبت به دیگر ملت ها از جمعیت مهاجر کمتری در آمیکا برخوردارند. به عبارت دیگر روشی برای ایجاد تعادل در میان اقوام گوناگونی است که در کشور آمریکا حضور دارند.

لاتاری آمریکا اگرچه تمامن وابسته به شانس است، اما ما موارد بسیاری از اقوام و دوستان خود را دیده ایم که به این روش به راحتی ویزا گرفته اند و به آمریکا مهاجرت کرده اند. شما در صورت برنده شدن اجازه ی اقامت دائم، کار، و تحصیل در بزرگترین اقتصاد جهان را خواهید داشت. پس در ثبت نام شک نکنید.

 

آیا ایرانیان می توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند؟

اتباع ایرانی نیز می توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند. در قرعه کشی سال گذشته، ایرانی ها رتبه ی سوم را از نظر تعداد ویزاهای صادر شده از این طریق را به دست آوردند، اما با این حال به احتمال زیاد مجددن برای ثبت نام لاتاری امسال که از اواخر شهریور ماه شروع می شود و تا اوایل آبان ماه ادامه پیدا می کند، به ایرانیان اجازه ی ثبت نام داده شود. برای مطمئن شدن از این بابت می بایست تا به روز شدن سایت ثبت نام لاتاری آمریکا صبر کرد. همچنین برای ثبت نام نیازی نیست حتمن ساکن ایران باشید، بلکه اگر مقیم کشور دیگری هم هستید امکان شرکت در لاتاری برای شما وجود دارد.

 

ثبت نام لاتاری آمریکا چطور انجام می شود؟

ثبت نام لاتاری کاملن از طریق اینترنت انجام می شود، و روش آن به قدری ساده است که هر کسی بدون هیچ تجربه یی در پر کردن فرم های اینترنتی می تواند انجامش دهد. بنابراین خودتان ثبت نام را انجام دهید و اطلاعات شخصی خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهدید، و هزینه یی برای ثبت نام به کسی پردخات نکنید. ثبت نام لاتاری کاملن رایگان است، و دولت آمریکا هیچ پولی از شما نمی گیرد.

 

چه اطلاعات و مدارکی برای ثبت نام لاتاری آمریکا نیاز است؟

برای ثبت نام در لاتاری آمریکا به چیزی جر یک عکس پرسنلی، اسپل دقیق اسم و فامیل، و سال تولد در تقویم میلادی ندارید. مهم ترین بخش ثبت نام لاتاری انتخاب عکس پرسنلی مناسب است، چراکه قواعد و ویژگی های خاصی برای این عکس ها تعیین شده.

 

عکس پرسنلی برای لاتاری آمریکا چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

عکس شما می بایست تمام چهره ی شما را از زاویه ی رو به رو شامل شود، و قدری از شانه های شما هم در عکس دیده شود (مجددن از زاویه ی رو به رو). پس زمینه ی عکس می بایست سفید باشد، و سایه یی روی آن نیوفتاده باشد. چهره ی شما باید روشن و بدون سایه باشد. در ثبت نام سال گذشته قید شده بود که نمی بایست در عکس عینک به چشم داشته باشید، و یا کلاه و دیگر اکسسوری یا زیور آلاتی که بخشی از چهره ی شما را بپوشاند پوشیده باشید؛ اما داشتن حجاب اسلامی برای بانوان، و یا دیگر پوشش های مذهبی در صورتی که خود صورت را نپوشاند بلا مانع است.

لاتاری آمریکا
این عکس ها برای ثبت نام لاتاری گرین کارت مناسب هستند

لاتاری آمریکا آن قدر مورد شناخته شده یی در ایران است که شما با مراجعه به آتلیه ی عکاسی و گفتن اینکه عکس برای ثبت نام لاتاری می خواهید، عکاس بدون هیچ توضیح اضافه یی کار را برای شما انجام می دهد. اما ضرر ندارد تاکید کنید که عکس تان را زیاد رتوش نکنند، و زوم و ابعاد آن مشابه عکسی که در ادامه مشاهده می کنید باشد (دقت کنید اندازه ی عکس ذیل در واقع ۶۰۰ پیکسل نیست و صرفن یک الگو است!) احتمال حذف شدن از قرعه کشی برای عکس با رتوش زیاد وجود دارد.

DV Lottery
ابعاد، اندازه، و ترکیب بندی مناسب عکس لاتاری آمریکا

ابعاد دیجیتالی عکس شما باید ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل باشد. از آن جایی که این ابعاد کاملن با عرف عکس های پرسنلی ایران متفاوت است، هرگر عکس های قدیمی خود را برای ثبت نام لاتاری اسکن نکنید (چون قطعن پذیرفته نخواهد شد). البته گردانندگان سایت ثبت نام لاتاری صفحه یی با مشخصات کامل عکس و نرم افزاری که می تواند درستی ابعاد و ترکیب عکس شما را بسنجد و در صورت نیار آن را برش دهد نیز ساخته اند. حتمن صفحه ی مشخصات عکس لاتاری را با دقت مطالعه کنید.

لاتاری آمریکا
این عکس به علت زاویه ی مورب مناسب نیست
لاتاری آمریکا
این عکس به علت پس زمینه ی رنگی مناسب نیست
DV Lottery
این عکس به علت وجود سایه ی تند مناسب نیست
لاتاری آمریکا
این عکس به علت فشردگی افقی مناسب نیست
لاتاری ویزای آمریکا
این عکس به علت فیلتر رنگ غیر طبیعی مناسب نیست
گرین کارت آمریکا
این عکس به علت حالت غیر خنثی چهره مناسب نیست
لاتاری گرین کارت آمریکا
این عکس به علت پوشانده شدن صورت مناسب نیست
لاتاری ویزای آمریکا
این عکس به علت داشتن عینک مناسب نیست
راه های آسان مهاجرت برای ایرانیان
این عکس به علت کادر بندی بد مناسب نیست

 

حتمن دقت کنید که اگر قبلن در لاتاری ثبت نام کرده اید از آپلود کردن همان عکس قبلی اجتناب کنید، چرا که عکس می بایست جدید و تازه باشد. تمام اطلاعات و عکس های شما در آرشیو دولت آمریکا ذخیره می شود، و پی بردن به استفاده از عکس تکراری کاری ساده از طرف نرم افزار قرعه کشی ویزای آمریکاست.

 

به چه مشخصات دیگری برای ثبت نام در لاتاری آمریکا نیاز است؟

غیر از عکس نیار به وارد کردن اسپل درست و دقیق اسمتان به همراه تاریخ تولد، نام همسر (اگر دارید)، و تعداد و نام های اولاد زیر ۱۸ سال (اگر دارید) نیز هست. اگر پاسپورت دارید همان مشخصات پاسپورت را وارد کنید، اگر پاسپورت ندارید دقت کنید اسپل و تاریخ تولدی که وارد می کنید نباید با پاسپورتی که در آینده خواهید گرفت مغایرت داشته باشد، چرا که صرف برنده شدن در لاتاری به معنای تضمین صدور گرین کارت نیست، بلکه باید در مصاحبه یی در سفارت آمریکا هم شرکت کنید.

نکته ی مهم برای افراد متاهل این است که در صورت برنده شدن خود شما یا همسرتان برای هر دوی شما ویزا صادر می شود (در واقع شانستان دو برابر می شود). بدیهی است به فرزندان زیر ۱۸ سال شما هم ویزا تعلق می گیرد، اما فرزندان بالغ شما می بایست جداگانه در لاتاری شرکت کنند. ضمنن عکس با ابعاد ذکر شده برای فرزندانتان ولو اینکه نوزاد هم باشند لازم است.

گرین کارت آمیکا
این عکس نمونه ی مناسب عکس لاتاری برای کودک است
لاتاری ویزای آمریکا
این عکس نمونه ی مناسب عکس لاتاری برای نوزاد است
لاتاری آمریکا
این عکس به علت پوشانده شدن صورت کودک و پس زمینه ی غیر ساده و سفید مناسب نیست

از آن جا که پروسه ی قرعه کشی کاملن مجازی است، تنها راه ارتباطی با شما در صورت برنده شدن، داشتن یک آدرس ایمیل است. در بخشی از فرم ثبت نام یک آدرس ایمیل از شما خواسته خواهد شد.

 

چه افرادی نمی توانند در لاتاری آمریکا شرکت کنند؟

لازم به ذکر است اگر امکان اخذ پاسپورت (به دلایل مختلفی مثل خدمت سربازی) ندارید، و یا در ارگان هایی خدمت کرده اید که از طرف آمریکا تحریم شده اند (نظیر سپاه و بسیج)، و یا سمت های مهم دولتی و امنیتی داشته اید، از ثبت نام صرف نظر کنید، چراکه حتا در صورت برنده شدن در لاتاری برای شما ویزایی صادر نخواهد شد، و تنها فرصت مهاجرت را از هم وطن دیگری گرفته اید. غیر از این موارد هیچ محدودیتی از نظر سن یا میزان تحصیلات برای شرکت در لاتاری آمریکا وجود ندارد.

 

از کجا بدانیم فرمی که ثبت کرده ایم پذیرفته شده؟

پس از پایان ثبت نام و ارسال موفقیت آمیز فرم شما، یک کد پیگیری برایتان ظاهر می شود که باید آن را تا روز اعلام نتایج لاتاری نگه دارید. علی رقم اینکه آدرس ایمیلی هم در فرم وارد کرده اید اما هیچ ایمیلی مبنی بر ارسال موفقیت آمیز فرم دریافت نخواهید کرد. تنها مدرک ثبت نام موفقیت آمیز همان کد رهگیری و پیام ثبت نام موفق است که پس از ارسال فرم بر صفحه ی کامپیوتر نمایش داده می شود.

همان طور که قبلن ذکر شد، به علت انتخاب عکس نامناسب ممکن است فرم شما باطل و از قرعه کشی حذف شود، اما متاسفانه هیچ راهی برای آگاهی از این اتفاق وجود ندارد. نرم افزار قرعه کشی یا کارمندان مسئول می توانند فرم شما را به علت خطا در عکستان حذف کنند و هیچ اطلاعی در این مورد و یا علت آن به شما نمی دهند.

 

چه زمانی از نتیجه ی لاتاری آمریکا مطلع خواهیم شد؟

پس از ثبت نهایی فرم و دریافت کد رهگیری می بایست تا اواسط اردیبهشت ماه سال بعد صبر کرده، و سپس مجددن به سایت لاتاری مراجعه کنید و با وارد کردن آن کد به همراه اسمتان از نتیجه ی قرعه کشی مطلع شوید.

ممکن است کد رهگیری خود را فراموش کرده باشید، در این صورت آدرس ایمیلی که و.ارد کرده اید برای دسترسی به کد رهگیری ضروری است. پس حین ثبت نام دقت کنید ایمیلی که وارد می کنید مال خودتان باشد و در آینده نیز به آن دسترسی داشته باشید.

 

جنبه ی منفی ثبت نام در لاتاری آمریکا چیست؟

اطلاعاتی که در سایت ثبت نام لاتاری آمریکا وارد می کنید در آرشیو دولت آمریکا ذخیره می شود، این مورد به خودی خود چیز مهمی نیست، اما اگر زمانی خواستید به عنوان دانشجو به آمریکا نقل مکان کنید می تواند برایتان دردسر آفرین شود. دلیل این امر این است که امکان دارد افسر سفارت آمیکا از شما راجع به سایقه ی ثبت نام در لاتاری سوال کند، و یا اطلاعات شما را در سیستم چک کند، در این صورت آشکار می شود که شما به احتمال زیاد قصد مراجعت به کشورتان بعد از اتمام تحصیل در آمریکا را ندارید، و این یعنی ممکن است افسر گذرنامه درخواست ویزای دانشجویی شما را ریجکت (رد) کند.

 

جمع بندی در مورد شرکت در لاتاری ویزای آمریکا

علی رقم اینکه با شرکت در لاتاری آمریکا موقعیت خودتان برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا را در خطر قرار می دهید، باز با این حال پیشنهاد می کنیم از این کار صرف نظر نکنید. اخذ ویزای دانشجویی آمریکا برای ما ایرانیان در شرایط کنونی بسیار سخت است، در حالی که قرعه کشی گرین کارت چیزی در دسترس، و موفقیت در آن محتمل تر است. فقط در صورتی که دانشجویی نخبه هستید و حدس می زنید بتوانید از دانشگاه های آمریکایی پذیرش همراه با بورس تحصیلی بگیرید، پیشنهاد می کینم از ثبت نام در لاتاری اجتناب کنید.

راهنمای ثبت نام و شرکت در لاتاری آمریکا
۴.۷ (۹۳.۳۳%) ۱۲ vote[s]