TOEFL Listening

0
98

مقاله ی ذیل به تشریح و بررسی بخش Listening آزمون TOEFL می پردازد و در ادامه ی مقاله ی معرفی آزمون تافل نوشته شده. اگر نیاز به اطلاعات کلی درباره ی آزمون تافل و همه ی بخش های آن دارید پیشنهاد می کنیم ابتدا به مقاله ی مذکور در بخش تافل وبسایتمان مراجعه کنید.

بخش مهارت شنیداری در آزمون تافل

دومین بخش آزمون تافل، بخش Listening است. در این بخش 2 الی 3 مکالمه هر کدام با زمان تقریبی 3 دقیقه، و 4 الی 6 سخنرانی کلاسی هر کدام با زمان تقریبی 5 دقیقه وجود دارد. بعد از گوش دادن به هر مکالمه، به 5 سوال، و بعد از هر سخنرانی، به 6 سوال پاسخ خواهید داد. همه ی انواع سوالاتی که با آن ها مواجه می شوید به صورت 4 گزینه یی هستند، به جز دو مورد، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. مکالمه ها و سخنرانی ها فقط یکبار پخش می شوند، و حین پخش آن ها صورت سوال ها را نخواهید دید. تنها استثنا در مورد قاعده ی اخیر در مورد برخی از سوال هاست که برای جواب دادن به آن ها بخش کوتاهی از مکاله یا سخنرانی یی که قبلن شنیده اید تکرار می شود و با علامت «هدفون»در کنار صورت سوال مشخص شده اند (این نوع سوالات را هم در ادامه بررسی خواهیم کرد). یعنی بعد از اتمام پخش هر مکالمه یا سخنرانی، سوال ها روی مانیتور نمایش داده خواهند شد. سوال ها یک به یک روی مانیتور آورده می شوند، و امکان مرور یا تغییر جواب های سوال های قبلی وجود ندارد. جواب های اشتباه امتیاز منفی ندارند. مجموعن می بایست به 34 الی 51 سوال جواب بدهید. ماکسیمم نمره در این بخش 30 امتیاز است. در حدود 60 الی 90 دقیق هم برای تکمیل این بخش زمان دارید. از آن جا که بین 25 الی 40 دقیقه از وقت در نظر گرفته شده صرف پخش مکالمه ها و سخنرانی ها می شود، پس به طور میانگین برای خواندن و جواب دادن به هر سوال حدود 60 ثانیه فرصت دارید.

نحوه ی نمره دهی به جواب های صحیح شما در بخش مهارت شنیداری بر اساس جدول ذیل قابل محاسبه است:

مهارت شنیداری

جواب صحیح

نمره در مقیاس 30

34

30

33

29

32

28

31

28

30

27

29

26

28

25

27

25

26

24

25

23

24

22

23

22

22

21

21

21

20

20

19

19

18

19

17

18

16

17

15

17

14

16

13

15

12

15

11

14

10

13

9

13

8

12

7

11

6

9

5

8

4

6

3

5

2

4

1

2

0

0

علی رقم اینکه بار ها تکرار کرده ایم، اگر برایتان سوال است که چرا زمان و تعداد این سوالات این بخش می تواند کم و زیاد بشود، باز هم تکرار می کنیم که طبق سیاست مؤسسه ی ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره یی برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده ی تافل استفاده می شود. بنابراین، دو قسمت مهارت خواندن و شنیداری تافل می توانند به ترتیب 80 و 60 دقیه، و یا 60 و 90 باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با 1 متن اضافه در قسمت خواندن، و یا 2 سخنرانی و 1 مکالمه ی اضافه در قسمت شنیداری سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت خواندن و هم در قسمت شنیداری دو قسمت اضافه وجود داشته باشد. هیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا سخنرانی نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.

همه ی این سخنرانی ها و مکالمه ها در محیط دانشگاهی صورت می گیرند. در سخنرانی ها عمومن یک استاد دانشگاه راجع موضوعی درسی صحبت می کند. گاهی هم حین سخنرانی استاد، یکی یا تعدادی از دانشجویان سوالی می پرسند، یا نکته یی را مطرح می کنند. موضوعات درسی یی که مطرح می شود عمومن در رابطه با یکی از این موارد است:

 • هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع نوشته جات
 • علوم طبیعی: گیاهشناسی، حیوانشناسی، میکروبشناسی، آبزیشناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه، بیوشیمی
 • علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر
 • علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش

حین پخش سخنرانی ها برای شبیه سازی بهتر فضای کلاس، و کمک به بهتر متوجه شدن مطالب، تعدادی عکس، نمودار، یا جدول هم نمایش داده می شود.

مکالمه ها عمومن بین یک دانشجو با استاد، در رابطه با مسائل درسی؛ و یا یک دانشجو با کارمندان دانشگاه است، در رابطه با مسائل غیر درسی نظیر، مشاوره، ثبت نام، مشکلات خوابگاه، و نظیر این هاست. همانند سخنرانی، برای شبیه سازی محیطی که در آن مکالمه صورت می گیرد، و کمک به فهم بهتر شما از اینکه مکالمه راجع به چیست و بین چه افرادی ست، حین پخش مکالمه ها ممکن است تعدادی عکس، نمودار، یا جدول نمایش داده شوند.

لهجه ی همه ی مکالمه ها و سخنرانی ها اغلب لهجه ی استاندارد آمریکایی است، اگر چه ممکن است با انواع دیگر لهجه های استاندارد انگلیسی نظیر لهجه های بریتانیایی، یا استرالیایی هم مواجه شوید.

از آن جا که مکالمه ها و سخنرانی ها حول محور مسائل متداول دانشگاهی قرار دارند، لازم است با کلمات، اصطلاحات، و گویش خاص این نوع گفت و گو ها آشنا باشید. در چنین فضایی، بعید است با اصطلاحات کوچه بازاری، کلمات ابداعی جوان پسندانه، یا لهجه های غیر استاندارد مواجه شوید. بلکه نوع زبانی که با آن مواجه می شوید شبیه نحوه ی صحب کردن گویندگان اخبار، یا مفسران خبر در تلویزیون، و همچنین راویان فیلم های مستند، یا سخنرانانی های رسمی افراد مشهور نظیر رئیس جمهور ها (البته به جز ترامپ!) است. پس بهترین تمرین گوش دادن فراوان به این نوع گفت و گو ها و سخنرانی هاست. ضمن این که تعدادی اصطلاح و کلمه ی کلیشه یی خاص محیط دانشگاهی هم وجود دارد که که آن ها را در فهرستی در مقاله یی مجزا آماده کرده ایم.

اگر چه مطالبی که در این گفت و گو ها عنوان می شود موضوعات درسی مشخصی هستند که در ترم های یک و دو دانشگاه های انگلیسی زبان مطرح می شوند، اما برای پاسخ گویی به سوال ها ی آن ها نیاز به داشتن دانش خاصی در مورد این موضوعات ندارید. سوال ها به نوعی طرح می شوند که سواد انگلیسی شما، و میزان توانایی شما در درک مطالب شفاهی در محیط دانشگاهی سنجیده شود.

مهارتی مهم و واجب در بخش Listening، نت برداری است. حتا خود انگلیسی زبان ها هم نمی توانند بدون یادداشت برداری به همه ی سوال هایی که از یک سخنرانی طولانی مطرح می شوند جواب درست بدهند. اگر چه امکان آوردن کاغذ و قلم به سالن آزمون ندارید، اما مراقبین آزمون در بدو ورود به سالن آزمون به شما به اندازه ی کافی کاغذ و قلم خواهند داد.

به طور کلی هنگام گوش دادن به این سخنرانی ها و مکالمه ها، باید به موارد ذیل دقت کنید (البته ما در ادامه تکنیک های خاص مربوط به تک تک انواع سوالاتی که در بخش Listening مطرح می شوند را شرح خواهیم داد):

 • در ابتدای مکالمه به طور مستقیم یا غیر مستقیم اسم یا سمت افراد شرکت کننده در مکالمه، و محل و موضوع مکالمه عنوان خواهد شد.
 • در هر مکالمه یا سخنرانی حداقل یک عکس هم روی مانیتور نشان داده خواهد شد که به شما کمک می کند افراد یا مکان مکالمه یا سخنرانی را بشناسید. مثل این عکس ها:

 • هر سخنرانی با تصویری حاوی یک کلمه یا عبارت که موضوع درس است شروع می شود. مثل:

 • در هر سخنرانی گاهی تصاویر دیگری هم نظیر اصطلاحات علمی و حرفه یی که استاد مشغول تدریسشان است، و یا تعاریف آن ها نمایش داده می شود. گاهی هم نمودار، جدول، یا عکسی مرتبط با موضوع سخنرانی نمایش داده می شود. مثل:

 • توجه سریع به این تصاویر، عناوین، و غیره در درجه ی اول به شما کمک می کند ذهنیتی کلی را راجع به موضوع درس شکل دهید که به فهم بهتر موضوع کمک می کند، و در درجه ی دوم می تواند حاوی اشاره هایی به سوال هایی که قرار است مطرح شوند باشند.
 • نت برداری در حین گوش دادن به مکالمه امری غیر قبل چشم پوشی است. غیر ممکن است بتوانید بدون نت برداری به همه ی سوال ها جواب درست بدهید.
 • در هر مکالمه یا سخنرانی به اولین چیزی که باید دقت کنید، ایده ی کلی مبحث، موضوع آن، یا هدف از آن است. حتمن یک سوال با چنین محتوایی در مورد هر مکالمه یا سخنرانی خواهید داشت.
 • در هنگام نت برداری حتمن رئوس مطالب، ایده های اصلی، و روشی که استاد برای بیان صحبت ها و اثبات حرف هایش استفاده می کند را یادداشت کنید.
 • در سخنرانی ها به نظر شخصی و شیوه ی برخورد استاد با سوژه یی از موضوع درس، و انگیزه اش از مطرح کردن مثال یا نشان دادن تصویر دقت کنید. در مورد مکالمه ها هم به لحن، و انگیزه ی افراد در هنگام صحبت کردن و بیان کردن منظورشان دقت کنید.
 • اگر بخشی از صحبت ها را متوجه نشدید، زیاد راجع به آن ها فکر نکنید، سریع آن ها را رها کنید و به ادامه ی صحبت ها گوش کنید.

در آینده به بررسی نمونه هایی از سخنرانی ها و مکالمه ی موجود در آزمون تافل، و سوالا هایی که از آن ها مطرح می شود و نحوه ی پاسخ گویی به آن ها خواهیم پرداخت. در ادامه انواع سوال هایی که در بخش Listening مطرح می شود را فهرست کرده ایم.

 

انواع سوالات موجود در آزمون تافل در بخش Listening:

سوال های بخش Listening را از نظر مهارتی که مورد سنجش قرار می دهند می توان به 3 دسته ی سوال های درک مطلبی پایه، سوال های مفهومی، و سوال های روابط بین مطالب، تقسیم بدنی کرد.

سوال های درک مطلبی پایه

1- Gist-content (لب محتوا)

2- Gist-purpose (لب منظور)

3- Detail (جزئیات)

سوال های مفهومی:

4- Function (کارکرد عبارات)

5- Attitude (موضع گیری)

سوال های روابط بین مطالب:

6- Organization (تنظیم)

7- Connecting Content (ربط دادن محتوا)

8- Inference (استباط)

در مقاله هایی مجزا به توضیح و بررسی تک تک این سوالات خواهیم پرداخت و مثال خواهیم زد. پس همچنان با ما همراه باشید.

 

انگلیسی رو خوشمزه یاد بگیر!

از این مطلب خوشتان آمد؟ چطور است آن را به اشتراک بگذارید:

درج دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here