معرفی آزمون تافل (TOEFL)

4
254

آزمون تافل (TOEFL) چیست و چه انواعی دارد؟

تافل (TOEFL) مخفف Test of English as a Foreign Language (آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی) است، و توسط مؤسسه ی ای تی اس (ETS)، که مؤسسه یی غیر انتفاعی واقع در ایالات متحده ی آمریکا ست، طراحی شده است. آزمون تافل، در کنار آیلتس، یکی از دو امتحان اصلی جهت سنجش سطح توانایی استفاده از زبان انگلیسی توسط افرادی است که زبان مادریشان انگلیسی نیست، ولی قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی زبان را دارند.

بر خلاف آزمون آیلتس که با دو فرمت دانشگاهی (Academic) و کلی (General) ارائه می شود، آزمون تافل تنها با یک فرمت دانشگاهی (یا همان آکادمیک)، اما به دو صورت اینترنتی (iBT _ Internet-Based Test) و کاغذی (PBT _Paper-Based Test) ارائه می شود. تفاوت اصلی آزمون تافل با آیلتس هم در همین اینترنتی بودن آن است. برای جواب دادن به سؤالات تافل، باید از کامپیوتر ها و هدست های موجود در مراکز برگزاری آزمون استفاده کنید. جواب ها هم به طور مستقیم برای مؤسسه ی ای تی اس از طریق اینترنت ارسال می شود و توسط مصححین آن مؤسسه مورد بررسی قرار می گیرند. در گذشته تافل به صورت کامپیوتری (CBT _ Computer-Based Test) هم ارائه می شد، اما امروزه با توجه به پیشرفت و گستردگی تکنولوژی اینترنت، در همه ی مراکز اخذ آزمون تافل (از جمله ایران)، این امتحان به صورت اینترنتی برگزار می شود، مگر در کشور های محرومی که دسترسی به اینترنت مناسب مقدور نیست و به ناچار آزمون به صورت کاغذی برگزار می گردد. بنابراین، در ادامه ی این مقاله و دیگر مقالات، تنها درباره ی آزمون اینترنتی صحبت خواهیم کرد؛ و هرکجا از کلمه ی تافل استفاده شود منظور همان آزمون اینترنتی تافل (iBT) خواهد بود.

 

تافل در چه کشور ها، مراکز، و مؤسسه هایی پذیرفته می شود:

آزمون تافل در هزاران مؤسسه ی آموزشی در سراسر جهان پذیرفته می شود. با استفاده از موتور جست و جوی موجود در سایت ای تی اس، می توانید با وارد کردن نام دانشگاه، یا شهر و موقعیت دانشگاه، از نمره ی مورد پذیرش توسط دانشگاه مطبوعتان مطلع شوید؛ و یا با وارد کردن نمره یی که کسب کرده ید و انتخاب مقطع تحصیلی و کشور مطبوعتان، فهرستی از تمام دانشگاه ها و مراکزی که توانایی تحصیل در آن ها را دارید دریافت کنید. اگرچه پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از نمره ی مورد نظر دانشگاهتان در سطح و رشته یی که قصد تحصیل در آن را دارید، به صفحه ی مخصوص آن رشته در وبسایت دانشگاه مراجعه کنید، و یا به فرد مسئول پذیرش دانشجویی ایمیل بزنید.

علاوه بر موارد تحصیلی، آزمون تافل برای سنجش سطح تونایی استفاده از زبان انگلیسی جهت ارائه به سفارت های کشور های انگلیسی زبان برای اخذ اقامت یا تشکیل پرونده ی مهاجرت و غیره نیز کارآمد است. از جمله ی این کشور ها ایلات متحده ی آمریکا، کانادا، استرالیا، و در مواردی خاص بریتانیا است.

غیر از امور مهاجرت، سفر، و تحصیل در خارج از کشور، داشتن نمره یی خوب در آزمون تافل می تواند رزومه ی شما در داخل کشور نیز تقویت نماید و شانس شما را برای یافتن شغلی عالی رتبه تر، و یا کرسی دانشگاهی افزایش دهد. پس شرکت در این آزمون و موفقیت در آن، حتا در صورت عدم امکان مهاجرت و تحصیل در خارج کشور، همچنان می تواند برایتان سودمند باشد.

لازم به ذکر است، اگرچه همانطور که گفته شد تافل تقریبن در هرکجا که نیاز به اثبات توانایی زبان انگلیسی است کاربرد دارد، اما در مواردی محدود لازم است تا شما مدرکی غیر از تافل (مثلن آیلتس) جهت ارائه داشته باشید. این موارد نادر می تواند شامل مؤسسات و یا امور مربوط کشور بریتانیا باشد، چراکه کشور بریتانیا خود ارائه دهنده ی آزمون آیلتس است که عمده ترین رغیب تافل درمیان آزمون های بین المللی سنجش مهارت های زبان انگلیسی می باشد. بنابراین، ضروری است پیش شروع مطالعه و تحقیقتان راجع به آزمون تافل، و ثبت نام، حتمن از نوع آزمون زبانی که توسط دانشگاه، مؤسسه، و یا کشور مورد نظرتان پذیرفته می شود اطلاع پیدا کنید.

 

چه نوع موضوعات و مطالبی در آزمون تافل وجود دارد:

حالا که مطمئن هستید می بایست امتحال تافل بدهید، احتمالن برایتان سؤال است که مطالب و موضوعاتی که در آزمون تافل مطرح می شوند و از آن ها سؤال می آید چه ویژگی هایی دارد و به چه میزان گسترده است. نخست اینکه، در این آزمون هر 4 مهارت اصلی زبان یعنی، Reading (مهارت خواندن، یا همان درک مطلب)، Listening (مهارت شنیداری)، Speaking (مهارت گفتار، یا همان بیان شفاهی)، و Writing (مهارت نگارش) مورد سنجش قرار می گیرند. اما برای اطلاع دقیق تر از محتوای هر یک از این مهارت ها ابتدا باید ماهیت آکادمیک بودن این آزمون را در نظر بگیریم. همانطور که پیش از این تأکید کردیم، تافل اصولن آزمونی است که سطح دانش زبان انگلیسی شما را برای عملکرد در محیط دانشگاهی می سنجد، بنابراین متن هایی در قسمت Reading با آن ها مواجه می شوید همه از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی است که یک فرد ممکن است در سال اول دوره ی کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان با آن ها مواجه شود. در قسمت Listening هم نمونه هایی از سخنرانی های استاد ها سر کلاس های دانشگاه، و گفت و گو های دانشجویان با همدیگر، یا با استاد ها و کارمندان دانشگاه در محیط دانشگاه های انگلیسی زبان است. البته تمام گفت گو ها و سخنرانی ها صحنه سازی شده هستند و در استودیو توسط صداپیشگان ضبط شده اند! در قسمت Speaking از شما خواسته می شود در زمانی محدود درباره ی موضوعات درسی، یا مسائل و مشکلاتی که یک دانشجو در محیط دانشگاهی برایش به وجود می آید صحبت کنید. و در آخر، در قسمت Writing از شما خواسته می شود دو انشای کوتاه آکادمیک در باره ی دو موضوع بنویسید. نوع این انشا ها تحلیل و تطابق دو دیدگاه، و یا بیان نظر و تحلیل شخصی تان از یک موضوع است.

حال موضوعات این چهار قسمت چقدر گسترده می تواند باشد؟ در واقع تقریبن از هر درس و رشته ی دانشگاهی یی ممکن است مطالبی آورده شود؛ اما موضوع هر چه که باشد فقط و فقط توانایی استفاده از زبان انگلیسی شما سنجیده می شود، و نه دانش شما از آن درس و موضوع خاص. یعنی اگر چه ممکن است شما مثلن مطلبی راجع به ریاضیات در قسمت درک مطلب بخوانید، اما مطمئنن سوالی که از شما پرسیده می شود ربطی به تحلیل و فهم مسائل ریاضی ندارد؛ به عبارت دیگر لازم نیست برای جواب دادن به سوالات این بخش جمع و تفریق کنید یا فرمولی بلد باشید. همچنین طراحان سوال موضوعاتی را انتخاب می کنند که از نظر سیاسی، مذهبی، فرهنگی، تاریخی، و جنسی مناقشه برانگیز نباشند. یعنی احتمالن مطلبی درباره ی حقوق و آزادی زنان در کشور عربستان، یا نسل کشی ارامنه، متوسط سطح هوش نژاد های مختلف، و موضوعات چالش برانگیزی از این قبیل مطلبی نخواهید دید؛ ولی تا دلتان بخواهد درباره ی دایناسور ها و فسیل ها، حیوانات و گیاهان، طبیعت و آلودگی محیط زیست، و از این قبیل موضوعات که مورد مناقشه ی گروه و قبیله ی خاصی نیست مطلب خواهید یافت!

طبق تجربه، بیشتر متونی که در قسمت مهارت خواندن قرار می گیرند تحت یک از شاخه های علوم اجتماعی، هنر، علوم طبیعی (شامل فیزیک، شیمی، ستاره شناسی، و غیره)، و علوم زیستی (شامل زیست شناسی، گیاه شناسی، جانورشناسی، میکروب شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی، و غیره) قرار می گیرند.

قدر مطلق مطالب بالا این است که برای آماده سازی خودتان برای تافل از خواندن مطالب عمومی یی که در روزنامه ها و مجلات می بینید خودداری کنید، و در عوض مطالب آکادمیک و جدی تری که در سایت های علمی، و دانشنامه ها یافت می شوند بخوانید. همچنین به جای دیدن فیلم و تلویزیون جهت تقویت مهارت شنیداری، بهتر است به اخبار و سخنرانی گوش بدهید. ما در مقاله های مختص به هر یک از مهارت ها، بهترین راه کارها و منابع را معرفی کرده ایم.

 

بخش های مختلف تافل چه ویژگی هایی دارند:

همانطور که گفته شد آزمون تافل شامل 4 بخش اصلی مهارت خواندن (Reading)، مهارت شنیداری (Listening)، مهارت گفتار (Speaking)، و مهارت نگارش (Writing) است. بر خلاف آزمون آیلتس که مهارت گفتار آن به صورت نوعی مصاحبه در تاریخی متفاوت از زمان آزمون 3 قسمت دیگر برگزار می شود، آزمون تافل تمامن در یک جلسه ی حدودن 4 ساعته برگزار می شود. تمامی این بخش ها در مقالاتی مجزا به طور مفصل تشریح خواهند شد، پس در این جا به توضیحی اجمالی درباره شان بسنده می کنیم.

بخش اول مهارت خواندن است. در این بخش 3 الی 4 متن حدودن 700 کلمه یی خواهید داشت، و به تعداد 12 الی 14 سوال برای هر بخش (مجموعن 36 الی 56 سوال) جواب خواهید داد. زمان پاسخ گویی 60 الی 80 دقیقه است، که در حین آن اگر لازم دیدید می توانید به متن ها و سوالات قبلی برگردید و مرورشان کنید. بدیهی است که هیچ گونه فرهنگ لغتی به شما داده نمی شود، و حق آوردن هرگونه یادداشت و ابزار الکترونیکی یی سر جلسه ندارید؛ اما می توانید از خودکار و کاغذی که مرکز اخذ آزمون به شما می دهد برای چرک نویس و یادداشت حین آزمون استفاده کنید.

بخش دوم مهارات شنیداری است. در این بخش 2 الی 3 مکالمه خواهید شنید که هر کدام تقریبن 3 دقیقه هستند، و به 5 سوال چهار جوابی پاسخ خواهید داد. علاوه بر آن، به 4 الی 6 سخنرانی یا کنفرانس کلاسی (همان لکچر Lecture) 3 تا 5 دقیقه یی گوش خواهید داد، و به 6 سوال چهار جوابی دیگر پاسخ خواهید داد. مجموعن می بایست به 34 الی 51 سوال جواب بدهید. لازم به ذکر است در این قسمت سوال ها را باید به همان ترتیبی که به شما داده می شوند جواب بدهید و امکان برگشتن برای مرور جواب ها وجود ندارد. در حدود 60 الی 90 دقیق هم برای تکمیل این بخش زمان دارید. از آن جا که اجازه ی آوردن هیچ گونه وسیله ی شخصی یی در جلسه ی آزمون ندارید، برای یادداشت برداری می توانید از خودکار و کاغذ هایی که مرکز آزمون از قبل به شما داده استفاده کنید.

شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که چرا زمان و تعداد سوالات دو بخشی که تا در بالا ذکر شدند بخش می تواند کم و زیاد بشوند! جواب این است که طبق سیاست مؤسسه ی ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره یی برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده استفاده می شود. بنابراین، دو قسمت مهارت خواندن و شنیداری تافل می توانند به ترتیب 80 و 60 دقیه، و یا 60 و 90 باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با یک متن اضافه در قسمت خواندن، و یا دو سخنرانی و یک مکالمه ی اضافه در قسمت شنیداری سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت خواندن و هم در قسمت شنیداری دو قسمت اضافه وجود داشته باشد. هیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا سخنرانی و مکالمه نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.

بعد از بخش شنیداری، به شما یک وقت تنفس 10 دقیقه یی اجباری داده می شود.

بعد از استراحت 10 دقیقه یی، بخش مهارت شفاهی آغاز می شود. شما باید با استفاده از میکروفون روی هدستتان به 6 سوال جواب بدهید. این 6 سوال شامل 4 سوال ترکیبی و 2 سوال مستقل می شود. در مورد بعضی سوال ها، شما فقط صورت سوال را می روی مانیتور می خوانید، به صدای راوی که مجددن صورت سوال را می خواند گوش می دهید و پس از چند ثانیه مهلتی که به شما برای آماده کردن و فکر کردن به جوابتان داده می شود، پاسخی کوتاه می دهید؛ در حالی که در مورد سوال های پیچیده تر لازم است متنی کوتاه بخوانید، و/یا گفت و گو یا کنفرانسی کوتاه را بشنوید و سپس جوابتان را آماده و بیان کنید. به طور متوسط 15 الی 30 ثانیه برای آماده کردن و فکر کردن به هر سوال دارید، و 45 الی 60 ثانیه هم برای ضبط کردن جوابتان. شما بلافاصله بعد تمام شدن زمان آماده کردن جواب باید شروع به صحبت کنید، و قبل از صفر شدن زمانتان جوابتان را کامل کنید. به عبارت دیگر، اختیاری برای شروع، وقفه، یا پایان عملیات ضیط صدایتان ندارید. کل بخش شفاهی 20 دقیقه طول می کشد، و تعداد سوال ها همیشه 6 عدد است.

قسمت بعدی و نهایی مهارت نوشتن است. در این قسمت باید 2 انشأ (یکی ترکیبی و یکی مستقل) را در مدت کلی 50 دقیقه بنویسید _20 دقیقه برای انشا اول، و 30 دقیقه برای انشا دوم. هر دو این انشا ها طبیعتن باید با کیبورد در کامپیوتر تایپ شوند. این مورد هم از دیگر تفاوت های تافل با آیلتس است. برای نوشتن انشا اول، که انشا تحلیلی نامیده می شود، لازم است ابتدا متنی کوتاه (بین 230 تا 300 کلمه) در باره ی موضوعی آکادمیک بخوانید، سپس به سخنرانی کوتاه (در حدود 2 دقیقه) درباره ی همان موضوع گوش بدهید، که در واقع نقطه نظری متفاوت با رویکرد متن دارد، و سپس متنتان را آماده و تایپ کنید. از کاغذ ها و خودکاری که مرکز آزمون به شما می دهد به عنوان چرک نویس می توانید استفاده کنید. متن نهایی شما حداقل باید حاوی 150 کلمه باشد و دو دیدگاه مطرح شده را به خوبی با هم تطبیق و مقایسه کرده باشد. دقت کنید، در انشا اول تنها باید نظرات و ایده های مطرح شده در متن و سخنرانی را با هم تطبیق دهید و تحلیل کنید، و نظر شخصی تان را دخیل ندهید. اما در مورد انشا دوم، که انشا مستقل نامیده می شود، از شما خواسته می شود نظرات خودتان را راجع به موضوعی که در به شما داده می شود بیان کنید. در این جا، باید نظراتتان را در حداقل 300 کلمه به واضح ترین و منطقی ترین شکل، با رعایت اصول نگارشی آکادمیک در مدت 30 دقیقه بنویسید. تمام زمانی که برای چرک نویس و پاکنویس هر 2 انشا به شما داده می شود همین 50 دقیقه است.

فرمت و زمان بندی آزمون تافل iBT
فرمت و زمان بندی آزمون تافل iBT

بارم سوالات و نحوه ی نمره دهی به چه صورت است:

نمره ی کلی تافل از 120 محاسبه می شود، و هر بخش اصلی 30 نمره دارد. دو بخش نخست، یعنی مهارت خواندن و شنیداری بر اساس جواب های درست شما سنجیده می شود، در حالی که دو بخش مهارت گفتار و نوشتار به صورت کلی و بر اساس فاکتور های مشخصی که مصححین تافل دارند سنجیده می شود. تعداد سوالات حائز نمره در بخش مهارت خواندن 39، و در بخش مهارت شنیداری 34 عدد است؛ بنابراین در این دو بخش به ترتیب 39 و 34 جواب صحییح معادل نمره ی 30 خواهد بود. بقیه ی نمره ها را در جدولی که در ادامه خواهد آمد می توانید مشاهده کنید. اما در دو بخش مهارت های گفتاری و نوشتاری، مصححین یک نمره ی کلی (Holistic) از 0 تا 4 در مهارت گفتاری، و یک نمره ی کلی از 0 تا 5 برای مهارت نوشتاری به هر یک از جواب های شما می دهند. نهایتن نمره های میانگین را طبق جدول های ذیل تبدیل به نمره در مقیاس 30 می کنند.

لازم به ذکر است در گزارش یا کارنامه یی که به شما داده می شود، تنها نمره های نهایی هر مهارت به علاوه ی مجموع آن ها گزارش می شود، و شما دسترسی یی به سوال ها و جواب های آزمونی که داده اید، و غلط هایی که از شما در بخش گفتاری و نوشتاری گرفته شده ندارید. اگر به نمره تان اعتراض داشته باشید، با پرداخت هزینه یی می توانید درخواست بررسی مجدد بدهید، که حتا اگر اعتراضتان موجه باشد این مبلغ به شما برگردانده نخواهد شد.

مهارت خواندن

 

 

 

 

مهارت شنیداری

جواب صحیح نمره در مقیاس 30 جواب صحیح نمره در مقیاس 30
39 30 34 30
38 29 33 29
37 29 32 28
36 28 31 28
35 27 30 27
34 27 29 26
33 26 28 25
32 25 27 25
31 24 26 24
30 23 25 23
29 23 24 22
28 22 23 22
27 22 22 21
26 21 21 21
25 20 20 20
24 20 19 19
23 19 18 19
22 19 17 18
21 18 16 17
20 18 15 17
19 17 14 16
18 17 13 15
17 16 12 15
16 16 11 14
15 15 10 13
14 15 9 13
13 14 8 12
12 13 7 11
11 12 6 9
10 11 5 8
9 10 4 6
8 9 3 5
7 8 2 4
6 6 1 2
5 5 0 0
4 4
3 3
2 2
1 1
0 0

 

مهارت گفتاری

 

مهارت نوشتاری

معدل در مقیاس 4 نمره در مقیاس 30 معدل در مقیاس 5 نمره در مقیاس 30
4 30 5 30
3.5 27 4.5 28
3 23 4 25
2.5 19 3.5 22
2 15 3 20
1.5 11 2.5 17
1 8 2 14
0 0 1.5 11
  1 8
0 0

 

چه نمره یی نمره ی خوب محسوب می شود:

تافل نمره ی رد یا قبولی ندارد، اما برای اینکه بدانید حدودن چه نمره یی باید کسب کنید تا بتوانید از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش بگیرید باید به سایت دانشگاه یا مسئول مربوطه مراجعه کنید. بنابر تجربه ی خودمان، از بین دانشگاه های مختلف حداقل نمره ی مورد نیاز مشاهده شده 61، و حداکثر آن 114 بوده است. اما به طور میانگین حداقل نمره ی مورد نظر اکثر دانشگاه ها چیزی در حدود 80 یا 85 است. البته این نمره بر اساس رشته، سطح دوره ی تحصیلی، و اعتبار دانشگاه فرق می کند. رشته های حقوق، علوم سیاسی، و انسانی معمولن انتظار نمره ی بیشتری از شما دارند تا رشته های مهندسی و ریاضی. در عین حال، نمره یی که برای دوره ی کارشناسی ارشد یا دکترا نیاز دارید بیشتر از کارشناسی است. دانشگاه های برتر جهان هم بخاطر رقابتی بودن ظرفیت پذیرش انتظار حداقل نمره ی بیشتری دارند. اما قدر مسلم این است که برای داشتن یک رزومه ی رقابتی بهتر است نمره ی بالاتر از 100 کسب کنید. ضمنن، ناگفته نماند که در موارد نادری که لازم است فرد متقاضی مهارت و توانایی خاصی در یکی از 4 بخش اصلی زبان داشته باشد، محدودیت دیگری هم در مورد نمره یی که از هر بخش کسب می کنید منظور می شود. به طور مثال قصد دارید برای ارشد رشته ی روزنامه نگاری اقدام کنید؛ دانشگاهی ممکن است از شما بخواهد نمره ی کلی حداقل 100 داشته باشید، ضمن اینکه در بخش مهارت نوشتاری نمره ی کمتر از 28 نگرفته باشید. البته تکرار میکنیم: این اتفاق به ندرت پیش می آید، به طوری که پیش فرض این است که چنین محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه در وبسایت دانشگاه مورد نظر به صراحت عنوان شده باشد.

اگر فکر می کنید هر فرد انگلیسی زبان به راحتی نمره ی کامل را در تافل کسب می کند، سخت در اشتباهید؛ چراکه طبق آمار متوسط نمره ی انگلیسی زبانانی که البته بدون هیچ آمادگی یی در این آزمون شرکت کرده اند حدود 100 بوده است. در عین طبق آماری که از آزمون دهندگان چند دوره ی اخیر ایران به دست آمده، متوسط نمره ی ایرانیان حدود 85 بوده. این آمار اخیر اثبات کننده ی 2 مورد است: نخست اینکه ثابت می کند تافل یک امتحان سنجش توانایی زبان انگلیسی در محیط دانشگاهی ست، و نه صرفن یک آزمون تعیین سطح زبان. و دیگر اینکه، شما به عنوان یک ایرانی که در سیستم آموزشی ایران تحصیل کرده اید و یا از آموشگاه های زبان استفاده کرده اید، با تلاش کافی حتمن خواهید توانست به حداقل نمره ی اکثر دانشگاه ها دست پیدا کنید_ پس جای نگرانی نیست!

 

نحوه ی ثبت نام در آزمون تافل به چه صورت است:

تمام مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق سایت رسمی شرکت ای تی اس انجام می شود. شما باید ابتدا حسابی با نام و مشخصات دقیق و کامل خودتان در سایت مذکور درست کنید. سپس وارد صفحه یی مخصوص می شوید که می توانید مرکز ها، تاریخ آزمون ها و هزینه ها ببینید و مورد مطلوبتان را انتخاب کنید. سپس باید وارد مراحل دیگری می شوید که نهایتن شما را به صفحه ی پرداخت اینترنتی می رساند. لازم است بدانید برای پرداخت هزینه ی آزمون و یا هزینه ی سفارش گزارش نمره ها به دانشگاه های مورد نظرتان می بایست یا از طریق کارت های اعتباری نظیر ویزا VISA و مسترکارد MasterCard اقدام کنید، یا از حساب PayPal استفاده کنید، و یا باید کد کوپن Voucher که از محل های دیگر تهیه کرده اید را وارد کنید. البته امکان فرستادن حواله ی بانکی E-check، در صورتی که در آمریکا حساب بانکی دارید هم وجود دارد. (در مورد تهیه ی کارت های مسترکارد و ویزا، و همچنین تهیه ی کوپن در مقاله هایی مجزا مفصل توضیح داده ایم.) پس از پرداخت هزینه، کدی به شما داه می شود که همراه با کارت ملی و شناسنامه، و یا پاسپورت در تاریخ معین به مرکز آزمون می برید تا بتوانید وارد جلسه بشوید.

همراه با هزینه ی اصلی ثبت نام آزمون 4 نسخه گزارش نمرات رایگان برای 4 دانشگاهی که تا ساعت 10 شب روز قبل از آزمون مشخص می کنید دریافت می کنید، به علاوه ی 1 نسخه ی رایگان که برایتان پست می شود، و همچنین نسخه یی دیجیتالی که در حسابتان قرار می گیرد؛ اما برای هر نسخه گزارش اضافه باید هزینه یی را پرداخت کنید. گزارش ها مستقیمن به مراکز پست می شوند.

 

نتیجه ی آزمون چه زمانی اعلام و ارسال می شود:

حدودن 10 روز بعد از جلسه ی آزمون، نسخه ی دیجیتال کارنامه ی شما در حساب ETSتان قرار می گیرد که امکان دانلودش به صورت PDF هم وجود دارد. در حدود 13 روز بعد از تاریخ آزمون هم نسخه های چاپی اصلی ارسال می شوند. اگر مراکز تحویل گیرنده ی گزارش آزمون داخل آمریکا باشند، انتظار 7 تا 10 روز برای وصول آن ها را داشته باشید؛ و اگر خارج از آمریکا باشند، به نسبت فاصله زمان انتظار بیشتر می شود (بین 4 الی 6 هفته). این زمان شامل نسخه یی که برای خودتان ارسال می شود هم هست.

 

مؤخره:

مقاله یی که خواندید بخش مختصری از کتاب آمادگی برای آزمون تافل است که به وسیله ی وبسایت دلینگلیش تهیه شده و به زودی در دسترس متقاضیان شرکت در این آزمون قرار خواهد گرفت. در آینده توضیحات حتا بیشتری به این مقاله اضافه خواهد شد، و همچنین هر یک از بخش های آزمون تافل در مقاله های مجزا مورد تحلیل و بررسی موشکافانه قرار خواهند گرفت. بنابراین همچنان همراه ما باشید و این مقاله را، اگر خوشتان آمده، به دوستان معرفی کنید (ولی اگر خوشتان نیامده صدایش را در نیاورید! 😀 )

در صورت داشتن هر گونه ابهام و سوال در مورد مطالب بالا، در قسمت نظرات مطرح بفرمایید تا پاسخگو باشیم.

 

انگلیسی را خوشمزه یاد بگیر!

از این مطلب خوشتان آمد؟ چطور است آن را به اشتراک بگذارید:
مقاله قبلی11 English Accents from around the world
مقاله بعدیمعرفی آزمون PTE
I am a graduate of English language & literature; and a writer and teacher. My burning passion is writing _any genre of writing, from educational content to literature. I publish my literary works on my personal website at Sinarium.com, but I also work with Delinglish.com regarding content designing and training. ■ فارغ التحصیل رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی؛ و نویسنده و مدرس هستم. انگیزه ی اصلی ام در زندگی نوشتن است _هر نوع نوشته یی، از محتوای آموزشی گرفته تا ادبیات. نوشته های ادبی ام را در وبسایت شخصی ام منتشر می کنم، ولی در عین حال با وبسایت دلینگلیش در زمینه ی تولید محتوا و آموزش همکاری می کنم.

4 نظرات

درج دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here